Práve ste dokončili svoj tréning a pociťujete napätie vo svojich svaloch. Gratulujete si tým, ako tvrdo ste si zamakali a plníte si svoj sen nadobudnutia svalov premýšľaním aký silný budete na ďalší deň. Na čo však zabúdate, je kľúčovou súčasťou skvelého tréningu, a to: relaxácia svalov. Nielenže potrebujeme stimulovať svaly k rastu, ale musíme im tiež poskytnúť dostatok odpočinku a relaxácie, aby sa „uzdravili“ po námahe a následne posilnili.
Regenerácia svalstva po tréningu, pretrénovanosť, relax po fyzickej aktivite – pojmy, s ktorými sa stretávame často, ale mnohí stále nevedia, ako ich do svojho aktívneho života zakomponovať a hlavne, ako sa vyhnúť nepríjemným zraneniam z preťaženia. Poďme si teda vysvetliť ako maximálne zefektívniť náš výkon a aký je oddych pre každého z nás dôležitý.
Že sme to s tréningom prehnali, odhadneme celkom ľahko. Prvým sprievodným signálom je bolesť svalstva, ktorú snáď už každý z nás zažil. Zatiaľ čo mierna až stredná intenzita bolesti nie je prekážkou a aj keď často signalizuje nedostatočný strečing, k športovej aktivite svalovica jednoducho patrí.
Horšie to býva, keď sa k bolesti nasledujúci deň pridruží i celková únava. Tá signalizuje všeobecné preťaženie a neraz s ňou ruka v ruke príde malátnosť a potreba spánku. Organizmus stráca prirodzenú obranyschopnosť a naše telo je náchylnejšie na vírusy či prechladnutia.
Iste nie to, že sa ani nepohnete z postele a celý deň prespíte. ? Aj keď samotný spánok je pri športe veľmi dôležitý (7,5-9 hodín), oddych medzi tréningami sprevádza i adekvátny pohyb. Môžu to byť napríklad prechádzky, ktoré regenerácií veľmi prispievajú. Taktiež sauna, wellness a odborná masáž stuhnutého svalstva.
Ako správne zaradiť relax do nášho života je opäť individuálne. Závisí to od viacerých parametrov ako vek, kondícia, celkové zdravie a hlavne miera následkov preťaženia. Dynamické tréningy a cvičenie s veľkou záťažou vyžadujú väčšiu mieru oddychu (2-3 dni). Nižšej intenzite stačí i deň voľna. No najdôležitejšie je počúvať svoje telo a dopriať si oddych, ktorý vyžaduje.
Strečing je forma cvičenia, pri ktorom dochádza k natiahnutiu svalstva, čím zlepšujeme elasticitu našich svalov. Strečingové cvičenie znižuje riziko zranení a bolesti. Tiež redukuje pocity spomínanej „svalovice“ deň po tréningu , pretože znižuje objem kyseliny mliečnej vo svaloch, ktorá ju spôsobuje. Podceňovanie alebo úplné vynechávanie strečingu zákonite vedie k zdravotným problémom. Pred tréningom je vhodný najmä dynamický strečing na zahriatie svalstva a po tréningu statický, ktorý slúži na upokojenie napätia a zväčšenie rozsahu pohybu.
Nedostatočná potrava pre naše svalstvo významne zvyšuje riziko zranení a pretrénovanosti. Rátame sem dostatočný príjem kalórií, bielkovín, vody a sacharidov. Keď sa k nášmu tréningu pripojí drastická diéta a nevhodné obmedzovanie sa, k preťaženiu sa dostaneme omnoho ľahšie.
„V rámci tréningov by sme nemali opomínať ani vyšší príjem minerálov ako horčík a zinok, ktoré telo stráca potením, dodanie pitného režimu, vitamínov C a D.“
„Pretrénovanosť sprevádza neraz i celkový pokles motivácie a náladovosť“
Doplnenie paliva ako súčasť prípravy i fázy po tréningu je nevyhnutnosťou zdravého životného štýlu. Po tréningu by sme teda nemali zabúdať na doplnenie glykogénu = cukru, ktorý telo pri pohybe okamžite využíva. Môžu to byť celozrnné cestoviny, ryža, celozrnné pečivo, strukoviny. Čím intenzívnejší a pravidelnejší tréning máme, tým väčší dôraz by sme mali klásť na príjem proteínov. Bez nich sa svalstvo nezregeneruje a hrozia preťaženia a mnohé zranenia. Vajíčka, strukoviny, cottage syr, tvaroh, ryby, hydina so šalátom či grilovanou zeleninou sú výborným tipom. ?
Nevieš ako schudnúť ? Chceš konečne a natrvalo zmeniť svoje telo ? Ja sama som zhodila 43 kíl, viem ako sa cítiš ! čítaj viac…
Svoj jedálniček na mieru si môžeš objednať tu .