Čo robiť, ak neodoláme nezdravému jedlu ?

Čo robiť, ak zhrešíme s jedlom?
Poznáte to. Je víkend, konečne si po celom týždni môžete dopriať niečo, čo by ste si inak nedali. Potom skôr, ako sa nazdáte, ste v jednom kolotoči „festivalu obžerstva” . Priznajme si to, stáva sa to občas každému z nás. Chuťové bunky jednoducho niekedy nie a nie oklamať. Bohužiaľ, s tým prichádza aj pocit viny. Zvyčajne rýchlejšie, než nám stihne vytráviť. No namiesto toho, aby ste zaliezli niekam do kúta a plakali, prečo ste to urobili, mám pre vás niekoľko tipov, ako sa s tým vyrovnať.

  • 1. Naplánujte si zvyšok dňa
    No tak čo už, že ste si na raňajky alebo rodinný brunch dali veľa babkiných koláčikov, ktorým sa ako inak nedá vždy odolať, alebo ste si konečne dopriali porciu bieleho chleba so šunkou a syrom. Nevadí. Dobrá správa je, že máte zvyšok dňa na to, aby ste si na obed a večeru dopriali zdravé jedlo. Veľkú porciu zeleniny a omnoho menej sacharidov a nezdravých maškŕt. Možno dokonca zistíte, že ste menej hladní, než keď si dáte svoje obvyklé zdravé raňajky, a tiež nebudete potrebovať toho zjesť až toľko.

 

  • 2. Posledné jedlo by malo byť najzdravšie
    Ak ste za celý deň do seba hodili jednu horalku alebo ste ďobali do keksíkov, tak máte stále šancu zachrániť celý deň. A to skvelou zdravou večerou. Samozrejme, večera by mala byť v porovnaní s obedom menej výdatná, keďže v neskorých hodinách už naše telo nespotrebuje, a ani nepotrebuje, tak veľa energie ako počas dňa. Večerné jedlo prispieva k udržiavaniu hladiny krvného cukru, čiže pomáha kontrolovať pocit hladu a sýtosti. Dobrá kontrola, či ste večerali správne, je ranný hlad. Ak ste po prebudení hladní, znamená to, že ste sa večer najedli akurát.

 

  • 3. Pite veľa vodyNemôžete vrátiť späť to, čo sa stalo, ale môžete ešte zvrátiť následky. Po tom, ako ste sa prejedli, zamerajte sa viac na pitný režim. Voda je v tomto prípade také záchranné koleso.
  • 4. Hýbte sa
    Cvičenie je asi to posledné, čo máte namysli po prejedení sa. Nebojte sa. Nemusíte cvičiť vo vysokej intenzite, stačí svižná prechádzka alebo jazda na bicykli. Skrátka niečo, čo vás dostane preč z pohovky a niečo, čo vás dostane zároveň preč od jedla. Bude to mať psychologický a zároveň fyzický pozitívny efekt. Tak poďte na to!

 

  • 5. Obmedzte sacharidy
    Ak ste to deň predtým prehnali, tak skúste eliminovať sacharidy i pri raňajkách. Tak doprajete svojmu telu ešte nejaký ten čas na to, aby využilo to, čo ste mu už deň predtým dali. Skúste deň odštartovať s vajíčkami, zeleninou alebo zdravými tukmi, ako je avokádo. Pre vlastné dobro vynechajte rôzne cereálie a biele pečivo.

 

  • 6. Nevzdávajte sa
    Až príliš často sa stáva, že to ľudia jednoducho vzdajú a potom už len pokračujú v zlých vzorcoch stravovania sa a v prejedaní. A presne takto sa dobré návyky premenia na tie zlé, čo vedie k priberaniu na váhe, depresii, pocitu viny a smútku. Len preto, že ste mali jeden zlý deň alebo jednu bujarú noc, neznamená to, že by ste mali nad sebou mávnuť rukami a úplne to vzdať. Každý deň je nová šanca začať znovu. Jeden zlý deň sa nemusí premeniť na týždeň, alebo mesiac. Veď zdravý životný štýl nie je žiadny maratón. Tak hlavu hore!

 

Barbora
Barbora
Moje meno je Barbora Gamanová. Riadim sa heslom: Meníme životy k lepšiemu. RÝCHLO - ĽAHKO - EFEKTÍVNE. Prečítaj si o mne celý príbeh!
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.