Ako začať cvičiť po chorobe?

Ako začať cvičiť po chorobe?Každý z nás  už neraz zažil dlhšie obdobie choroby, a tak mi dáte za pravdu, že to má krutý dopad na naše telo i myseľ. Kým odborníci tvrdia, aby sme svoje sily neprepínali a svojim aktivitám sa venovali v kľudnejšom režime, v skutočnosti tomu nemusí byť naša energia vôbec prispôsobená.

  •  Kedy začať cvičiť po chorobe?

 V prvom rade by sme mali najmä počúvať svoje telo. To nám našepká kedy je vhodný čas a kedy je fyzicky pripravené. Musím pripomenúť, že podľa typu choroby, či vážnejšieho úrazu, treba počúvať i lekára, či fyzioterapeuta. Tí vedia často poradiť, ako fyzické zmeny po chorobe ovplyvnia návrat k športovej činnosti. No nesmieme zabúdať ani na ďalšie faktory, ktoré musíme brať do úvahy. Medzi ne napríklad patrí i vek, pohlavie i to,  ako dlho sme boli nečinní. Taktiež musím dať na zreteľ úroveň telesnej zdatnosti pred chorobou, či úrazom a individualitu každého z nás.

 Praktické rady ako začať cvičiť po PN? 

  •  Hlavne ísť na to pomaly

Telo a mozog potrebujú čas začať znova spolu komunikovať. Ak sú svaly pripravené na akciu, čo je relatívne jednoduchá úloha, mozog to musí splniť, musí komunikovať. Tieto komunikačné kanály slabnú v priebehu času nepoužívania. Tento proces si vyžaduje určitý čas, preto buďte trpezliví. Náš mozog a telo sa to musia znova naučiť. Telo a mozog potrebujú čas začať znova spolu komunikovať. Ak sú svaly pripravené na akciu, čo je relatívne jednoduchá úloha, mozog to musí splniť, musí komunikovať. Tieto komunikačné kanály slabnú v priebehu času nepoužívania. A tento proces si vyžaduje určitý čas, na to, aby znovu fungoval správne. Mozog a telo sa to musia znova naučiť.

  •  Začnite najprv chôdzou a prechádzkami 

Je to najprirodzenejší druh pohybu ľudského tela. Začnite s niekoľkými minútami, počúvajte reakcie svojho tela a postupne pridávajte čas aj intenzitu. Veď čo je lepšie, ako si dať intenzívnu prechádzku, ktorá nám prečistí telo i dušu.

  •  Znížte najskôr svoje úsilie

 Pohyb prináša človeku nesmiernu radosť. Aj keď nás to veľmi ťahá, skúste sa najskôr ovládať. Príliš horlivý prístup nás môže odrovnať a vrátiť späť na začiatok. Takže najskôr s mierou.

  •  Poprípade spolupracujte s fyzioterapeutom

 Ozajstní špecialisti na pohyb a šport majú pochopenie pre náš zdravotný stav a pomôžu nám v prekonávaní prekážok možno viac ako nekonečné sťažovanie sa. Pokúste sa do nich investovať, vráti sa vám to. Pomôžu nám krok za krokom a začlenia nás späť do režimu, z ktorého sme vypadli. Nechajte si odporučiť. Ak beriete šport vážne, choďte do toho.

  •  Neignorujte bolesť

Zatiaľ čo niektorí nadšenci športu razia teóriu, že bez bolesti nedosiahneš výsledky, vy môžete byť rozumnejší. Bolesť je signálom tela, že sme zašli až príliš ďaleko. Odpočinok a zotavenie je rovnako dôležité pre náš výkon ako samotný tréning.

  • Dbajte na správnu výživu 

V čase regenerácie a návratu ku športu je dôležité, aby sme si dávala pozor najmä na stravu a hydratáciu. A práve preto musíme dopriať svojmu telu to najlepšie, najviac protizápalových potravín, vrátane dostatočného množstva listovej zeleniny a iných superpotravín.Nezabudnite, telo sa zotaví iba vtedy, keď má vhodné podmienky. Buďte vďační za jeho funkcie, starajte sa oň, ako najlepšie viete, myslite pozitívne a vypustite stres. Aj za cenu vynechaného tréningu.

 

Nevieš ako schudnúť ? Chceš konečne a natrvalo zmeniť svoje telo ? Ja sama som zhodila 43 kíl, viem ako sa cítiš ! čítaj viac… 

Svoj jedálniček na mieru si môžeš objednať tu .

Barbora
Barbora
Moje meno je Barbora Gamanová. Riadim sa heslom: Meníme životy k lepšiemu. RÝCHLO - ĽAHKO - EFEKTÍVNE. Prečítaj si o mne celý príbeh!
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.