Vianoce bez kíl navyše

 

Vianoce sú za dverami a my sa ich už nemôžeme dočkať. Počas nich sa však stretávame s veľkým množstvom slaných a sladkých maškŕt, dlhými večermi a častým zabúdaním na svoje celoročné ciele. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako si toto obdobie skutočne vychutnať, nenabrať zbytočné kilá a správne jesť.

Moje tipy:

Udržiavajte dobré zvyky

Snažte sa nevrátiť k starým lákadlám, i keď boli možno chutné. Návyky ako káva so sušienkami, či koláčom, výdatné ochutnávanie pri varení, vrecúško čipsov každý večer, to sú úplne zbytočné kalórie, ktoré by ste mať nemuseli. Čipsy nahraďte zeleninou alebo ovocím, prípadne tekvicovými alebo slnečnicovými jadierkami, ku káve si dajte najmä vodu a pri varení stačí jemne ochutnávať.

Majte pod kontrolou veľkosť porcie

Na jeden tanier sa zmestí aj málo, ale aj veľmi veľa. Tanier nie je na to taký veľký, aby sa naň zmestilo veľa jedla, ale na to, aby to pôsobilo efektnejšie a lepšie sa nám s jedlom pracovalo. Ani pri „zdravých“ jedlách, ako sú cereálie, ovsené vločky, cestoviny a ryža neznamená, že si môžete dopriať veľa. Aby ste udržali svoju hmotnosť alebo schudli, je potrebné, aby tretinu vášho taniera tvorila zelenina alebo šalát, tretinu škrobové potraviny – zemiaky alebo cestoviny a tretinu potraviny bohaté na bielkoviny – mäso, ryby. A ruka v ruke s veľkosťou porcie ide i pravidelnosť. Takže by som odporúčala určite menšie a častejšie porcie. I tým sa môžeme vyhnúť nechcenej a najmä neovládateľnej potreby zjesť ešte o dva, či tri koláče viac.

Vychutnávajte

Pokojne si môžete z času na čas dopriať aj vaše obľúbené maškrty, len sa ich musíte naučiť vychutnávať. To znamená nezjesť veľa čokolády, čipsov, koláčov, zmrzliny, nevypiť veľa kalorických nápojov – pozor aj alkohol, ten je tiež veľmi kalorický – ale dať si len kúsok a dokonale si ho vychutnať. Na to, aby ste ukojili vaše chuťové bunky, nie je potrebné, aby ste zjedli tony. Náladu vám môže pozdvihnúť aj niečo iné ako cukor – prechádzka v prírode, rozhovor s priateľom, či chvíľka v posteli.

Zistite si váš optimálny príjem

Každý z nás vydá iné množstvo kalórií počas dňa, záleží to od toho, akú máme prácu a akým aktivitám sa venujeme počas dňa. Vo všeobecnosti platí, že väčšina žien potrebuje 1900 až 2000 kalórií denne a muži 2500 – 2600 kalórií denne. Avšak každým úbytkom váhy vám bude stačiť prijať menej kalórií, tučnejší ľudia spotrebujú na svoj pohyb alebo aktivitu viac energie ako ľudia štíhli. Napríklad 35-ročná stredne aktívna žena, ktorá schudla o jedno číslo, potrebuje v priemere denne o 109 kalórií menej na to, aby si udržala svoju pôvodnú hmotnosť.

 

Pohyb

Všetci vieme, aký je pri udržaní hmotnosti dôležitý pohyb, menej z nás ho však už pravidelne vykonáva. Vyskúšajte rôzne druhy cvičení, dostupné sú najrôznejšie lekcie od jogy, cez pilates, po zumbu alebo vám možno sadne cvičenie v posilňovni. Okrem týchto zásad, je veľmi dôležitá ešte jedna záležitosť: pozitívne myslenie. Ak sa budete snažiť byť stále pozitívne naladená a ovládnete svoje negatívne pochody, budete sa nielen lepšie duševne cítiť, ale pomôže vám to aj pri udržiavaní svojej vysnívanej hmotnosti. Takže nezabúdajte, ani cez Vianoce nemusíte pribrať! Uchránite sa tak od nastávajúcich výčitiek.

  • Ako často a ako intenzívne by sme mali cvičiť počas vianočných sviatkov?

Podľa toho ako máme čas, chuť a či veľmi zhrešíme sladkými a slanými vianočnými dobrotami. Je to veľmi individuálne, ale ak je človek naučený pravidelne cvičiť, nájde si čas aj počas týchto dní pokoja, pretože mu začnú chýbať endorfíny z cvičenia.  Zima je skvelá, pretože ponúka veľa zimných športov od nenáročného bežkovania, korčuľovania, lyžovania až po zimnú turistiku na snežniciach alebo beh v snehu pre tých, čo si chcú dať poriadne do tela. Ale aj pri takom stavaní iglu či snehuliakov sa človek poriadne vypotí. Preto sa netreba vyhovárať a nájdite si čas aj počas Vianoc na akúkoľvek športovú aktivitu, všetko sa ráta.

Vianoce sú okrem toho, že sú považované za najkrajšie sviatky roka, aj obdobím „strachu“, že väčšina z nás priberie. Avšak vôbec to tak nemusí byť! Stačí urobiť iba zopár zmien v jedálničku a netlačiť do seba všetko, čo je na stole len kvôli tomu, že sú sviatky hojnosti a pokoja. Všetko treba konzumovať a s mierou a nezabúdať už spomínaný a veľmi dôležitý pohyb! ?

Nevieš ako schudnúť ? Chceš konečne a natrvalo zmeniť svoje telo ? Ja sama som zhodila 43 kíl, viem ako sa cítiš ! čítaj viac… 

Svoj jedálniček na mieru si môžeš objednať tu .

 

Barbora
Barbora
Moje meno je Barbora Gamanová. Riadim sa heslom: Meníme životy k lepšiemu. RÝCHLO - ĽAHKO - EFEKTÍVNE. Prečítaj si o mne celý príbeh!
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.