Strašiak menom sacharidy

Prečo sa ich bojíme, aký majú význam a koľko ich prijímať?

 

Sacharidy sú veľkým nepriateľom hlavne pre mnoho žien, ktoré sa snažia zhodiť nejaké to kilečko. Všetky milujeme cestoviny, chlebík i koláčiky, no dať si 3x do dňa šalátik a na ďalší deň zjesť čo nezje nás nie je asi dobrý nápad, že?! Sacharidy veľakrát predstavujú hrozbu, najmä ak hovoríme o prírastku na váhe. Ako to vlastne s nimi je?

 

Náš organizmus potrebuje pre svoju existenciu živiny, medzi ktoré patria –  tuky, bielkoviny a sacharidy. Áno, aj sacharidy sú dôležitou súčasťou našej stravy, ktoré potrebujeme hlavne na tvorbu energie. Z toho vyplýva: žiadne sacharidy = žiadna energia = žiadne výsledky = ☹. Vzhľadom na ich početné zdravotné prínosy majú sacharidy správne miesto v našej strave. V skutočnosti – uhľohydráty – sacharidy naše telo potrebuje, aby mohlo vôbec fungovať. V priebehu nášho trávenia štiepia na glukózu, teda krvný cukor. Tá sa dostáva do krvi a našim nervovým systémom je využitá ako energia. Keď majú naše bunky nedostatok glukózy, cítime sa unavení. Ich funkciou nie je len udržať hladinu energie, ale i spaľovať tuky či tvoriť svaly. Ďalší často zamlčaný fakt, ktorý si treba pamätať: Naše telo preferuje spaľovanie práve obávaných sacharidov pred spaľovaním tukov či bielkovín! ?

Koľko sacharidov prijímať?

  • To, aké množstvo by sme mali denne prijať závisí od mnohých faktorov – či chcem schudnúť, pribrať, udržať postavu, závisí to od našej hmotnosti, práce, spôsobu života a pod. Čím intenzívnejší máme pohyb, tým by mal byť väčší podiel živín v našej strave, z ktorých telo čerpá energiu. Ak máme sedavé zamestnanie, príjem sacharidov by sme mali obmedziť, no nevynechávať! ?

Aký druh sacharidov si vybrať?

  • Bohužiaľ nie všetky sacharidy sú vhodné na spaľovanie tuku, či tvorbu svalovej hmoty. Ak chceme prijímať správne sacharidy, musíme sa zamerať na čo najmenej spracované potraviny, nehovoriac o „mekáči“ ☹. Najnevhodnejšie sú najmä jednoduché cukry = monosacharidy ako biely cukor, biele pečivo, biela ryža, polotovary, keksíky, cukríky a áno aj ALKOHOL – i ten má kalórie. Jednoduché cukry predstavujú rýchly zdroj energie = rýchlo po nich nasleduje únava a hlad. Sú ochudobnené o mnohé cenné látky a hlavne vlákninu, ktorá nás dokáže nasýtiť na dlhší čas. Pri chudnutí a udržiavaní postavy je najvhodnejšie zamerať sa na zeleninu, ovocie, celozrnné výroby – chlieb, ryžu, cestoviny či strukoviny. Patria totiž medzi polysacharidy = zložené cukry, ktoré sú hlavným zdrojom energie a vlákniny. Konzumáciou polysacharidov znížite i riziko zdravotných problémov a pritom ako benefit zostanete štíhlejší! ?

Čím sladiť?

  • Ak patríte k ľuďom, ktorí túžia po štíhlejšej postave a menšej konfekčnej veľkosti, iste viete, že jedným z diétnych postrachov je práve cukor. No nie je cukor ako cukor. Hrozbou pre naše zdravie a štíhlu líniu je práve biely cukor, ktorý poskytuje telu „prázdne kalórie“ = telo síce prijme kalórie, ale bohužiaľ sa nenasýti. No počas chudnutia sa sladenia vzdávať nemusíte. Cukry naše telo potrebuje a preto sa radšej spoľahnite na zdravšie alternatívy sladenia ako je prírodný trstinový cukor, med, javorový sirup, agáve, kokosový cukor a podobne. ?

Cvičenie a sacharidy

  • Tak ako sú v našej strave dôležité tuky a bielkoviny, sacharidy nám dokážu veľmi pomôcť pri tréningoch s vyššou intenzitou, kedy vďaka vysokej krvnej glukóze bude náš výkon lepší. O dosť lepší! Zabezpečíme si tým rýchlejšiu regeneráciu medzi sériami a tréningami. Dokážeme trénovať s vyššou intenzitou, dlhšie i s vyššími váhami. Sacharidy zabezpečia i aby sa nám svaly nerozpadli, ale používali ako energia. Nízko-sacharidové stravovanie s vyšším príjmom tukov nie je pre cvičenie ideálne a znižuje u športovcov výkon.

!!FAKT!!

„Nízko-sacharidové stravovanie je spojené so zmenami nálady a tiež depresiou, hlavne u žien, takže ďalší dôvod prečo si ich dopriať.“

Výhradne zo sacharidov sa nepriberá, priberá sa z vysokého kalorického príjmu a nízkej aktivity.“

Odborný kútik:

Hlad a glykemický index (GI)

  • Ak si chceme vyberať čo najlepšie druhy sacharidov, mali by sme sa pozerať na výšku glykemického indexu. Glykemický index je ukazovateľom toho, ako rýchlo sa dostane cukor do krvného obehu. Čím pomalšie, tým lepšie. V praxi si to môžeme predstaviť i tak, že ak si dáme k pečivu napríklad syr alebo zeleninu, významne znížime glykemický index. Trávenie sa spomalí a hladina inzulínu v krvi sa zvýši iba mierne, výsledok = dlhší pocit nasýtenia ?

Výskumy nám jasne hovoria, že najdôležitejší je príjem kalórií, bielkovín a štýl stravovania, ktorý vieme dlhodobo dodržiavať. Tak vyzerá úspešná diéta, resp. stravovanie. Ak sa sústredíme na tieto 3 veci a nebudeme sa stresovať tým najlepším pomerom sacharidov a tukov, svet bude krajší.

 

Pár rád na záver:

  • Doprajte si, ale s rozumom
  • Kombinujte sacharidy, tuky a bielkoviny v každom jedle
  • Nebojte sa prekonávať samých seba. Každým dňom sa posúvajte vpred a nezabúdajte na to, prečo ste začali. Nesústreďte sa na to, že chcete schudnúť. Ak budete jesť zdravo a pravidelne cvičiť, váha sa upraví sama. ?

Nevieš ako schudnúť ? Chceš konečne a natrvalo zmeniť svoje telo ? Ja sama som zhodila 43 kíl, viem ako sa cítiš ! čítaj viac… 

Svoj jedálniček na mieru si môžeš objednať tu .

Barbora
Barbora
Moje meno je Barbora Gamanová. Riadim sa heslom: Meníme životy k lepšiemu. RÝCHLO - ĽAHKO - EFEKTÍVNE. Prečítaj si o mne celý príbeh!
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.