Štíhle bruško, pevný zadok a pekne vyformované ramená? Ako na to?

Možno ste si na mojej stránke všimli, že sa už nejaký čas venujem thajskému boxu. Thajský box (thaibox) je skvelým športom na získanie či zlepšenie kondície a formovanie postavy. Mnoho ľudí je voči thaiboxu skeptických a iba z nevedomosti tento druh športu odsudzuje. A preto som sa rozhodla vyspovedať chalanov z Thaibox Pionierska, ktorí Vaše predsudky zmetú zo stola 🙂 Poďme na to!

Ako si sa dostal k thajskému boxu a prečo práve thaibox ? Aký bol tvoj prvý impulz, že „tak a teraz idem do toho“, vyskúšam to?

Robo: Pred 5-6 rokmi to bol na Slovensku obrovský boom, zrazu všetci robili thajský box. Ja som však opačný typ človeka. Nejdem za tým, čo je momentálne trendy. No postupne mi čoraz viac kamarátov začalo odporúčať jeden gym, kde prebiehali tréningy thai boxu, a tak som sa rozhodol, že to vyskúšam. Už po prvých dvoch tréningoch ma thaibox oslovil a rozhodol som sa, že začnem trénovať pravidelne. Posúval som sa hore fyzicky, zlepšila sa mi kondička a naučil som sa veľa dobrých vecí do života. Človeka to naučí mať rešpekt, čo je dosť dôležité. Nie len k sebe, ale aj k druhým ľuďom. Poviem to tak, že ten šport ma vychoval, aj keď sa mu nevenujem závodne, na to tu mám Miška 🙂 On to robí závodne ako „profi fighter“, no ja som stále nadšenec tohto športu.

Miško: Ja som sa k tomu dostal ešte na základnej škole, keď som končil deviatku. Bol som približne na troch tréningoch thajského boxu, ktoré ma fakt nebavili. Na ďalší tréning som už neprišiel, vykašľal som sa na to. Asi na pol roka. Potom som sa k tréningom vrátil a robím to dodnes, už takmer 10 rokov 🙂

Mnoho ľudí nerozlišuje box a thajský box. Sú medzi nimi nejaké rozdiely?

Miško: Box je zameraný iba na vrch tela. Pričom thaibox je umením 8 končatín – rúk, nôh, kolien a lakťov. Ďalší rozdiel je napríklad vo výstroji, ktorú majú boxeri a thai boxeri, v tréningu, a tiež aj v priebehu zápasov.

Robo: Naspäť k výstroji. Amatérski boxeri zápasia v prilbe a rukaviciach, thaibox sa boxuje v 8 alebo 10 uncových rukaviciach, čo záleží od váhy cvičenca. Pokročilí používajú aj chrániče na nohy, lakte, a aj na kolená. Čo sa týka bežného tréningu, na začiatok stačia trenky a tričko. Ak sa thaiboxu rozhodnete venovať pravidelne, pridajú sa rukavice a chrániče.

OK, takže na prvý tréning thaiboxu potrebujem iba tričko a tepláky… A obuv? Tenisky alebo naboso?

Robo: Človek si môže vybrať. Máme halu, kde sa dá trénovať aj naboso, aj v teniskách. Čiže je to iba na ňom, v čom sa mu trénuje lepšie.

Miško: Ale ideálne je trénovať bosý 🙂 Na prvý tréning Vám úplne stačí tričko a nohavice.

Je box vhodný pre každého alebo vieš o nejakých obmedzenia, ktoré sa týkajú napríklad váhy alebo veku?

Robo: Ja si myslím, že thajský box je vhodný úplne pre každého. Samozrejme, ten tréning sa dá prispôsobiť každému individuálne. Podľa toho či má človek nadváhu alebo nejaký zdravotný problém, napríklad s kĺbami alebo ho bolí rameno, či je po úraze a potrebuje sa opäť dostať do kondície – všetko sa dá prispôsobiť potrebám cvičenca. Thaiboxu sa dá venovať v každej vekovej kategórii – ideálne od 15 rokov. Čo sa týka váhových obmedzení, thaibox má rôzne váhové kategórie – od najľahšej po najťažšiu váhu. Nie je to iba pri zápasoch. Aj tréningy prebiehajú v podobných váhových kategóriách, čo môže byť aj motivujúce. Keďže chudému človeku to ide rýchlejšie, lebo má ľahšiu stavbu tela a ten druhý ho chce dobehnúť. Alebo jeden má tvrdšie rany, čo by chcel mať aj ten druhý, a tým sa vzájomne motivujú, zlepšujú, posúvajú vpred. Takže váhové rozdiely nehrajú žiadnu rolu.

Thaibox je skvelý na formovanie postavy. Je skôr vhodný na chudnutie, spevnenie tela alebo je možné vďaka nemu nabrať aj svalovú hmotu?

Miško: Hlavne je to o tom, aby to človek skúsil. Je to individuálne. Chodia sem ľudia, ktorí sú športovci a už nepotrebujú formovať postavu, ale skôr im ide o zlepšenie kondičky. No zároveň na tréning prídu aj ľudia, ktorí chcú schudnúť či nabrať svalstvo. Thaibox je definovaný pre celú skupinu ľudí, či už sú pri sebe alebo sú chudí. Samozrejme, základom zmeny je strava, no thajský box je perfektným druhom pohybu na formovanie celého tela.

Robo: Každý tréner má svoj štýl, dáva iné typy tréningov. No pri každom druhu tréningu sa najviac zapája určite zadok, brucho a ramená. To sú také tri partie, ktoré fungujú stále. Ramená sú zaťažené počas celého tréningu, lebo musia byť stále hore a keď sa kope, vždy je tam brucho. Brucho musí najskôr nabrať silu, dôležité je ho spevniť a potom to už ide ľahšie. Ramená to isté. Pri thaiboxe sa taktiež prirodzene spevňuje a formuje aj zadok.

To by mohlo byť celkom veľkým lákadlom aj pre ženy 🙂 Štíhle bruško, pevný zadok a pekne vyformované ramená… Máte aj čisto ženský thaibox?

Robo: Zatiaľ nemáme rozdielne kategórie. Momentálne robíme nábor všetkých členov a potom sa ukáže, akým štýlom sa to bude samovoľne formovať. Všetko záleží od typu ľudí a ich záujmu. Po nábore by sme tu chceli mať úplných začiatočníkov a druhou skupinou budú pokročilí. Ak bude na to priestor a záujem, je tu aj možnosť špecializovaných tréningov thaiboxu pre ženy. Tomu sa určite ani ja, ani Miško nebránime 🙂

Ako prebiehajú tréningy?

Miško: Začína to klasicky rozcvičkou, zahriatím svalstva a následne si pokročilí trénujú svoje techniky v chráničoch a rukaviciach alebo sa učia nejaké nové a nováčikovia makajú na základných úderoch, buď so mnou alebo s Robom.

Robo: Na začiatku je to hlavne o tej technike, pretože bez techniky sa človek nedokáže dostať do dynamického pohybu, ktorý je strašne dôležitý pri už spomínanom formovaní postavy. Potom ide o koordináciu pohybov. Sú ľudia, ktorí sa to naučia hneď a niektorí na to potrebujú 3-4 tréningy. V závere tréningu sa sústreďujeme najmä na posilňovanie brucha, ramien a zadku. Ale nebojte sa, je to makačka pre celé telo 🙂 Po tréningu odchádzate príjemne zničený, no s úsmevom na tvári a húfom vyplavených endorfínov 🙂

Keďže náš rozhovor je exkluzívne pre moju stránku Chudnutie – zdravá strava, chcela by som sa opýtať na Vaše odporúčania z pohľadu trénera thaiboxu, čo je vhodné jesť pred / po tréningu?

Miško: Keďže nie som výživový poradca ako ty 🙂 Vyjadrím sa na základe toho, čo mám odskúšané sám na sebe. Ja nejem zásadne dve hodiny pred tréningom. Po tréningu odporúčam ako prvé vždy doplniť tekutiny, a potom si pripraviť niečo ľahké na večeru, prípadne si dať proteín. Záleží od toho, čo zvyknete jedávať. Samozrejme, by to nemal byť fast food 🙂 Odporúčam skôr omeletu, rybu alebo kuracie mäso so zeleninou, bez výčitiek môžete zvoliť aj tvaroh s ovocím, orieškami a medom.

Ak je tréning ráno, je vhodné prísť nalačno?

Miško: Ak je to náročnejší tréning, niečo by som si pred ním určite dal. Ideálne sú rýchle sacharidy – ovocie ako banán či pomaranč alebo biely jogurt s ovsenými vločkami, prípadne smoothies. Proteín by som si ráno pred tréningom určite nedával, až po.

Robo: Thajský box je životný štýl. Nie je to len trénovanie. Ani Mišo si nejde dať 3x do týždňa McDonalds 🙂 Naši klienti hľadajú cestu za zdravým životným štýlom. A vedia, že ten nezískajú len trénovaním. Často majú aj otázky týkajúce sa správneho stravovania. A preto sme hľadali vhodného človeka, ktorý by nám s tým pomáhal a našim klientom zostavoval stravovacie plány na mieru. Hľadali sme odborníka na výživu a chudnutie, akým Barbora jednoznačne je. Spolupráca so značkou Chudnutie-zdravá strava bola pre nás správnym krokom. Myslím si, že spokojnosť našich klientov hovorí za všetko 🙂

Ďakujem Miškovi a Robovi za skvelý rozhovor a spolu s nimi Ťa pozývam na nábor nových členov Thaibox Pionierska. Vidíme sa v stredu 20.1.2016 o 20:20 na Legerského 3 v SQUASHCENTRUM PIONIERSKA 🙂

Thaibox Pionierska_mišo

Tréner Michal Peczár (25) z Thaibox Pionierska

Thaibox Pionierska

Tréner Robo Kmeťo (27) z Thaibox Pionierska

tréning

A takto to vyzerá priamo na tréningu thajského boxu 🙂 Žiadna krv, ani drsní chlapci 😉

Barbora
Barbora
Moje meno je Barbora Gamanová. Riadim sa heslom: Meníme životy k lepšiemu. RÝCHLO - ĽAHKO - EFEKTÍVNE. Prečítaj si o mne celý príbeh!
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.