Šport a alkohol?

Šport a alkohol?Aj keď sa traduje, že mierna konzumácia hlavne červeného vína má blahodárne účinky na ľudský organizmus, alkohol ako taký je pre každého z nás viac škodlivý ako prospešný. Na jeden klad existuje hneď niekoľko záporov. Rovnako je to aj s červeným vínom, ktoré síce pomáha zlepšiť náladu a spríjemniť život, ale na druhej strane je to tiež len alkohol s depresívnymi účinkami.

 – popíšme si teraz niektoré zásadné účinky alkoholu na organizmus skôr zo športového hľadiska:

1. Pri požití akéhokoľvek čo i len malého množstva alkoholu je v organizme vyhlásený stupeň ohrozenia a to z jedného prostého dôvodu. Alkohol pôsobí v tele ako jed. Alkohol rozkladá pečeňový glykogén, podieľa sa na znížení ATP hladiny a teda aj zníženej energetickej zásobe. Obmedzuje ukladanie glykogénu vo svaloch. Taktiež znižuje telesnú váhu, čo často niektorí označujú za pozitívny efekt pitia alkoholu.

2. Pre ženy je zaujímavé zistenie, že pravidelné konzumovanie alkoholových nápojov zvyšuje hladinu testosterónu v tele, čo vedie k ukladaniu tuku v zvlášť háklivých oblastiach ako je brucho alebo boky.

3. Alkohol je tvorený prázdnymi kalóriami !!!, a teda o nijakom energetickom príjme pre organizmus sa nedá hovoriť. Naviac tieto kalórie sú nevyužiteľné a preto sa ukladajú ako podkožný tuk.

4. Ak patríte medzi nadšencov fitness životného štýlu je vašou prvoradou úlohou starať sa o váš organizmus a systémy s ním spojené. Preto aj prevencia srdcovo-cievneho systému ako hlavného motora všetkých vašich aktivít je v protiklade s konzumáciou alkoholu a týmto fitness životným štýlom. Určite ste si všimli, že ľudia vyznávajúci iné hodnoty (fajčiari, konzumenti alkoholu, ľudia so sedavým životom), sú oveľa viac náchylnejší na bežné choroby ako ľudia pravidelne športujúci, nefajčiari a abstinenti.

5. Už mnoho vedeckých experimentov dokázalo, že pitie alkoholu nielenže organizmu neprospieva, ale na druhej strane podporuje vznik baktérií a znižuje obranyschopnosť organizmu.

6. Snáď z časti sa dá súhlasiť s odborníkmi, ktorí tvrdia, že občasné pitie mierneho množstva alkoholu má pozitívny vplyv na hladinu HDL cholesterolu v krvi. Čo to je vlastne ten HDL cholesterol ? Ide o určitú formu cholesterolu, ktorá je v protiklade s ostatnými typmi (LDL – zlý cholesterol) a nielenže organizmu neškodí, ale podporuje aj srdcovo-cievny systém a takto znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení. Tak toto je teda vysvetlenie mechanizmu pitia mierneho množstva alkoholu na naše zdravie. Čím je pomer HDL a LDL väčší o to menšie je riziko vzniku ochorenia a naopak.A prečo sa ešte alkoholu radšej vyhnúť? Okrem vyššie uvedených dôvodov spôsobuje i dehydratáciu tela,  zvyšuje tepovú frekvenciu, zhoršuje vstrebávanie bielkovín a spomaľuje regeneráciu svalov. A to my športoví nadšenci, veruže nechceme. Aj keď existuje aj pár kladov pri pití alkoholu, nemalo by sa stať súčasťou vášho životného štýlu. Na alkohol sa pozerajte ako na liek, ktorý je účinný len v malých dávkach a naopak pri vyšších dávkach spôsobuje predávkovanie a závislosť rovnako ako iné lieky.Bez alkoholu vie ľudské telo určite existovať bez problémov. Ak sa však snažíte schudnúť alebo naopak nabrať svalovú hmotu, čím viac ho budete prijímať, tým sa vytúžené výsledky dostavia neskôr a táto skutočnosť dokáže celkom demotivovať.

Nevieš ako schudnúť ? Chceš konečne a natrvalo zmeniť svoje telo ? Ja sama som zhodila 43 kíl, viem ako sa cítiš ! čítaj viac… 

Svoj jedálniček na mieru si môžeš objednať tu .

Barbora
Barbora
Moje meno je Barbora Gamanová. Riadim sa heslom: Meníme životy k lepšiemu. RÝCHLO - ĽAHKO - EFEKTÍVNE. Prečítaj si o mne celý príbeh!
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.