Prečo ženy priberajú viac na určitých a na iných miestach ako muži?

Prečo ženy priberajú viac na určitých a na iných miestach ako muži?

Nie je žiadnym tajomstvom, že ženy a muži sú veľmi odlišné tvory. Stačí sa mužov opýtať na tú istú vec a dostaneme odlišné odpovede. Ženy aj muži inak vnímajú farby, vône aj chute. Máme odlišné preferencie. Platí to aj pre oblasť športu a aj pre spôsob, ako k nemu pristupujeme. Je takmer nemožné zovšeobecniť akýkoľvek pohľad. No predsa len existuje zopár spoločných znakov, ktoré sa dajú aplikovať na obe pohlavia.

Poďme sa pozrieť bližšie na niektoré z nich.

Prečo cvičíme my a prečo muži?

Mužom ide najmä o objem a silu. O tom niet pochýb. Sú to samci od prírody a podľa toho aj vyzerajú ich preferencie. Ženám nejde ani tak o svaly, či silu. Chcú byť skôr štíhle a atraktívne. Na silu majú predsa mužov, ktorí chodia zdvíhať ťažké váhy do posilňovne. Ženy tam idú síce tiež, ale skôr aby po námahe cítili svalovicu a schudli.

Prečo my ženy pomalšie chudneme?

Testosterón u mužov je zodpovedný za všetko! Ten ich ženie vpred. Je to v genetickej výbave mužov, aby boli akčnejší a zodpovedajú za to práve hormóny. Okrem toho majú muži väčšie pľúca, srdce, silnejšie kosti. Na druhej strane, u žien má estrogén za následok masívnejšie ukladanie tuku, najmä kvôli ich biologickej úlohe vynosiť dieťa a dojčiť. Kvôli tomu sa tukových zásob zbavujú pomalšie ako muži. No zato sú flexibilnejšie a rýchlejšie sa zotavujú.

Ktoré cvičenie zvládame lepšie ako muži?

Napríklad pri fitness aktivitách sú ženy náchylnejšie na zranenia. Pri drepovaní s váhou si musia dávať viac pozor na kolená. Naproti tomu muži majú síce pevnejšie kĺby, ale do niektorých polôh sa nedostanú, nie sú takí ohybní. Opäť to príroda zariadila tak, aby ženy mohli rodiť. Vtedy sa vďaka hormónom rozťahuje panva, aj posúva kostrč. Pre ženy je ideálna joga, jednotlivé ásany zvládajú omnoho ľahšie ako muži. Tí sa musia preto viac venovať strečingu. Ženy, ktoré by rady zväčšili svalovú kapacitu, by mali zahrnúť do tréningu výbušné aktivity, šprinty, intervalové cvičenia, ktoré sú typickejšie skôr pre mužskú náturu.

Aké obavy máme pri cvičení my a aké muži?

Mnoho žien sa obáva, že ak budú veľa posilňovať, naberú príliš na objeme. Je to zbytočné, lebo väčšina žien nemá dostatočné množstvo testosterónu v tele na dosiahnutie úrovne svalovej hmoty podobnej mužovi, ich obavy sú neopodstatnené. Na druhej strane, muži sa obávajú, že napríklad cvičením jogy alebo pilatesu stratia svaly a príliš sa natiahnu. Niektoré druhy pohybových aktivít vnímajú prosto ako príliš ženské. Pritom dynamickým naťahovaním svalom pomôžu, čím sa zníži riziko zranenia.

Ktoré potraviny, ktorých sa obávame, by sme mali jesť my a ktoré muži?

Vzhľadom na vyššie riziko rednutia kostí u žien je potrebné, aby ženy dopĺňali v strave vápnik. Nežnejšie pohlavie sa tiež obáva priberania z tukov a častokrát sa vyhýba proteínom. Chudé mäso, orechy, vajcia, či ryby zabezpečia dostatok tukov aj bielkovín a zároveň neuškodia.  Mužov tuky ani bielkoviny neodrádzajú. Avšak oproti ženám jedia omnoho menej ovocia a zeleniny. Chýba im tak potrebná vláknina. Riešením sú zdravé smoothies, čerstvé šťavy, či nenápadné pridávanie zeleniny do bežných jedál.

Napriek všetkému nechcem hádzať všetkých do jedného vreca. Každý sme individualita a každý máme iné potreby. V niektorých veciach sa zhodujeme, ale je v poriadku, ak v niektorých nie. Ako radu si však môžete zobrať, že nežnejšie pohlavie by sa nemalo báť silového tréningu a muži zasa jógy.

.

Barbora
Barbora
Moje meno je Barbora Gamanová. Riadim sa heslom: Meníme životy k lepšiemu. RÝCHLO - ĽAHKO - EFEKTÍVNE. Prečítaj si o mne celý príbeh!
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.