Prečo sa vám nedarí zhodiť kilá navyše?

Cvičíte a snažíte sa jesť zdravšie a nevidíte žiadne výsledky? Prípadne sa vám aj niečo podarilo zhodiť, ale zastalo to na nejakej váhe a nie a nie zhodiť ďalšie kilá? Chceli by ste sa zbaviť nadbytočného tuku, no už si neviete rady, čo vás brzdí? Možno budete prekvapení, ale toto sú 4 najväčšie dôvody, prečo je tomu tak.

Najčastejšie problémy, kvôli ktorým ľudia nechudnú sú celkom jasné a máme ich celý čas „pod nosom“. Medzi tie najčastejšie patria:

  • Vysoký príjem kalórií z jedla hoci nemáme ten pocit.
  • Nedostatok pohybu aj keď v práci a doma počas domácich prác máme pocit, že je pohybu až až.
  • Príliš veľa stresu.
  • Nekvalitný spánok.

1.problém: Vysoký príjem kalórií z jedla hoci nemáme ten pocit

Niekedy máme pocit, že sme jedli celý deň kvalitné potraviny, ale keď si spätne spomenieme na tie maličkosti, ktoré sme si sem tam „zobli“ medzi jedlami pri rôznych príležitostiach, ihneď sa náš kalorický príjem znásobí. Veľakrát si to ani nechceme priznať, ale pritom iba klameme samých seba.

Riešením je aspoň trojdenný záznam vašich stravovacích návykov. Tento záznam vám prinesie pocit uvedomenia si svojich chýb. Zaznamenávajte si všetko, čo vložíte do svojich úst, úplne všetko čo zjete a vypijete, aby ste mali čo najpresnejší prehľad o svojich stravovacích návykoch.

Počas zapisovania však nijako nemeňte svoje návyky. Možno budete mať takú potrebu, pretože chcete, aby záznam vyzeral pekne a bez prehreškov. Je však veľmi dôležité písať pravdu. Čím viac budete k sebe úprimní, tým ďalej vás to potom dokáže posunúť. Na základe svojich chýb sa viete poučiť a potom už tieto chyby nerobiť.

2.problém: Nedostatok pohybu, aj keď v práci a doma počas domácich prác máme pocit, že je pohybu až až

Žiaľ, hýbeme sa stále málo. Ak by toho pohybu bolo dosť, naše telo by reagovalo spaľovaním tuku. My môžeme mať pocit, že sa hýbeme dosť, no telo hovorí niečo iné. Tým, že sa hýbeme a nechudneme, telo nám dáva signál, že mu ten pohyb nestačí a je na to už dávno zvyknuté.

Jednoduchým a praxou overeným riešením je zmena. Nemusíme sa ani hýbať viac, ale stačí ak sa budeme hýbať inak. Ak sme zvyknutí chodiť, skúsme chôdzu do kopca, alebo rýchlu chôdzu. Ak cvičíme vo fitku a nezaznamenávame žiadnu zmenu, skúsme tréning prepracovať a cvičiť iné cviky, alebo skrátiť pauzy medzi cvikmi, prípadne zaradiť viac kardio cvičenia na bežiacom páse, alebo bicykli či stepperi. Urobme čokoľvek preto, aby sme náš tréning viac oživili a zmenili. Naše telo dostane nový impulz a začne na to reagovať spaľovaním tuku.

 

3.problém: Príliš veľa stresu

Problém dnešnej modernej doby. Chceme stihnúť všetko a hneď. Úlohy sa sypú z každej strany, požiadavky takisto a starosti spojené s bežným životom už radšej ani nespomínam. Ako sa to všetko dá stihnúť? Ako sa vyhnúť stresu a dať priestor nášmu telu na to, aby fungovalo správne pri podmienkach aké potrebuje?

V dnešnej dobe nepotrebujeme zrýchľovať, ale konečne začať SPOMAĽOVAŤ!

Teraz je ten správny čas na to, aby sme si to uvedomili. Ale len to nestačí.

Vykonajme zmeny v našom živote, skutočne ich denne praktizujme a prestaňte si na seba nakladať stále viac a viac.

Znížme na seba nároky.

Začnime sa zbavovať zbytočných a nepotrebných úloh.

Zjednodušme svoj život.

Začnime tráviť viac času v prírode, relaxom, s priateľmi. S ľuďmi, s ktorými sa cítime fajn a na miestach, ktoré sa nám páčia a dodávajú nám energiu.

Prestaňme si myslieť, že na to, aby sme mali viac času, potrebujeme viac pracovať. Úplne si vystačíme s málom a ak si to uvedomíme, konečne prestaneme byť spútaný dnešnou dobou zhonu a úspechu.

Pokiaľ zapracujeme na našom stresovom manažmente, dokážeme vyriešiť aj ďalší problém, ktorým je nekvalitný spánok.

4.problém: Nekvalitný spánok

Pokiaľ zapracujeme na predošlom bode, automaticky sa zlepší aj bod č. 4, ktorým je kvalita spánku. Ak sme zahltení úlohami a požiadavkami, náš mozog nemá priestor na to, aby sa uvoľnil a prešiel do kvalitného spánku. Stále v ňom prúdia myšlienky, termíny, úlohy a všetko čo je spojené s našim zaneprázdneným životom.

Pokiaľ sa vám podarí urobiť zmenu v stresovom manažmente, zažijete tzv. pozitívne reťazenie. To, že vyriešite jeden veľký problém spúšťa ako keby DOMINO efekt. Vyriešením jedného veľkého problému sa vyrieši aj množstvo ďalších problémov. A ani ste nemuseli vedieť, že to všetko práve úzko súvisí so stresom.

Čo sa týka kvality spánku, tak naším najväčším momentálnym nepriateľom je televízia, mobil, tablet a pod. Žiarenie z týchto zariadení zhoršuje kvalitu nášho spánku a potom sa ráno budíme nevyspatí, bez energie a chuti vôbec vyjsť z vlastnej postele.

Kvalitu spánku môžu veľmi negatívne ovplyvniť aj ťažké jedlá neskoro večer. Zlepšime preto kvalitu jedál a najedzme sa naposledy 2-3 hodiny pred spaním. Konzumujme ľahké jedlá, ktoré neobsahujú veľa tuku, nie sú vyprážané, sladké a sú bez dressingov.

Na záver: Prešli ste si 4 konkrétne body, ktoré vám bránia v dosahovaní cieľov v rámci chudnutia. Ak sa chcete zbaviť nadbytočného tuku a nedarí sa vám to, skúste už dnes aplikovať aspoň jeden bod do svojho života a praktizujte ho denne po dobu aspoň 3 mesiacov. Potom uvidíte, aký výsledok vám to prinesie.

Barbora
Barbora
Moje meno je Barbora Gamanová. Riadim sa heslom: Meníme životy k lepšiemu. RÝCHLO - ĽAHKO - EFEKTÍVNE. Prečítaj si o mne celý príbeh!
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.