Mýty o metabolizme

 

 

Mýty o metabolizme

Myslíš si, že nikdy neschudneš, pretože máš pomalý metabolizmus? Kladieš si otázky typu- prečo práve ty nemáš taký metabolizmus, aby si mohla zjesť čokoľvek? A prečo niektorí nemusia “potiť krv” vo fitku a napriek tomu sú chudí? Alebo si myslíš, že vekom sa chudne ťažšie a že už nemáš šancu mať krásnu postavu? Tak dnes si spolu odhalíme pravdu o najväčších mýtoch, čo sa týka metabolizmu.

Metabolizmus bol dlhé obdobie zdrojom rôznych teórií, témou na nekonečné diskusie a dokonca hlavnou príčinou obezity. Pravdou je, že bez správnej funkcie metabolizmu by sme nemali dostatok energie na ranné vstávanie z postele a už vôbec nie na spaľovanie kalórií počas dňa. Aj napriek mnohým pozitívam je práve metabolizmu pripisovaný každý nechcený kilogram navyše, ktorý ukáže váha.

Mýtus č.1: „Niektorí ľudia môžu zjesť všetko a nepriberú, lebo majú rýchly metabolizmus”

Nie je to také jednouché, pretože celý proces nie je len o ideálnej hmotnosti a čísle na váhe. Dôležitým faktorom je obsah svalovej hmoty v tele. Z porovnania dvoch ľudí identickej hmotnosti vyplynulo, že osoba s vyšším obsahom svalovej hmoty mala rýchlejší metabolizmus (tzn. spaľuje viac kalórii počas odpočinku) oproti osobe s nižším obsahom svalovej hmoty.

Nemôžeme však tvrdiť, že človek, ktorý má málo svalov, je chudý a z ničoho nepriberá, má rýchly metabolizmus a nemusí kontrolovať čo dá do úst. Títo ľudia môžu mať vysoký viscelárny tuk uložený medzi vnútornými orgánmi, ktorý spočiatku nie je viditeľný (na rozdiel od podkožného tuku). Chudá postava bez svalov a s viscelárnym tukom, neznamená zdravá postava. Ako sme už spomínali – nie je všetko len o čísle na váhe.

Z čoho vyplýva, že ak chceme schudnúť, nestačí len zmeniť spôsob stravovania, ale treba zmenu jedálnička skombinovať s vhodným anaeróbnym cvičením (spaľovanie tukov a budovanie svalovej hmoty). V ideálnom prípade by mali naše tréningy zahŕňať kombináciu silového tréningu, kardiovaskulárneho tréningu a strečingu.

Pravda: Obsah svalovej hmoty v tele výrazne ovplyvňuje proces spaľovania kalórií a aj keď sme chudý musíme si dávať pozor na kvalitu nášho jedálnička.

Mýtus č.2: „Metabolizmus je nekontrolovateľný“

Vždy keď váha ukazuje iné čísla ako chceme vidieť, je najľahšie hodiť vinu na metabolizmus, lebo si myslíme, že sa nedá ovplyvniť. V súčasnosti sa ukazuje, že ľudia majú väčšiu kontrolu nad metabolizmom ako sa kedysi zdalo.Jednoduché spôsoby k naštartovania metabolizmu:

  • • kvalitný spánok – nielenže pozitívne ovplyvňuje náladu a produktivitu v ďalší deň, ale výskumy preukázali, že ovplyvňuje metabolizmus.  Ľudia s nedostatočným spánkom môžu mať zníženú schopnosť udržania správnej hladiny cukru v krvi a aj zvýšenú chuť do jedla.
  • • pitný režim – dodržiavanie pitného režimu môže mať kladný dopad na spaľovanie kalórií počas dňa.
  • • kofeín – milovníci kofeínu, radujte sa! Zistilo sa, že kvalitná šálka kávy môže ponúknuť viac ako len povzbudzujúce účinky na mozgovú činnosť. Ľudia s dávkou kofeínu v sebe spália výrazne viac kalórií ako jedinci, ktorý si dávku kofeínu odopreli.
  • • proteín – strava bohatá na bielkoviny tiež výrazne ovplyvňuje metabolizmus. Ľudia, ktorí si doprajú v strave viacej bielkovín, majú vyšší výdaj energie (aj keď necvičia).

Pravda : Zloženie jedálnička a pohybové aktivity môžu ovplyvňovať spaľovanie kalórií počas oddychu.

Mýtus č.3: „Kalórie prijaté tesne pred spaním sa premieňajú na tuky“

Určite túto vetu pozná každý. Ide o jednu z najpopulárnejších a najfrekventovanejších rád na svete v rámci výživového poradenstva. Myslíme si, že naše vnútorné hodiny sú jednoducho nastavené tak, že čokoľvek prijaté pred spaním je automaticky premenené do tukov. Ale skutočnosť je taká, že ukladanie prijatej energie je ovplyvnené rôznymi faktormi ako napríklad: hladinou hormónov v krvi, kvalitou jedla, energetickým výdajom… atď.

Čas konzumácie jedla nie je až taký dôležitý. Dôležitosť by sme mali sústrediť predovšetkým na to, čo a v akom množstve zjeme. Zjesť „kalorickú bombu“ v neskorú nočnú hodinu nie je o nič horšie ako ju zjesť počas dňa alebo hneď ráno.

Pravda: Vynechaním neskorej večere nezabránime ukladaniu tukov. Dôležitá je kvalita stravy počas celého dňa

Mýtus č. 4: “Jedenie niektorých “magických jedál” zvýši tvoj metabolizmus a odstráni tuk”

Je pravda, že existujú potraviny ako napr. chilli papričky, škorica, či zelený čaj, ktoré naozaj pomáhajú zrýchliť metabolizmus. Ale množstvo zrýchlenia je tak malé, že sa na to nemôžete spoliehať. Je dobré zaradiť tieto potraviny do stravovacieho režimu, ale zázraky nečakajte. Ak by tak fungovali, všetci by sme mali dokonalé postavy.

Pravda: Jedenie potravín, ktoré zrýchľujú metabolizmus pomôžu minimálne. Oveľa lepším pomocníkom je kvalitná strava, cvičenie a dobrý spánok.

Mýtus č.5: “Vekom sa metabolizmus spomaľuje a chudne sa ťažšie”

Áno, je pravda, že vekom sa metabolizmus spomaľuje. Ale…množstvo spomalenia je nepatrné! Deje sa to z dôvodu, že vyšším vekom pribúda tendencia strácania svalovej hmoty.Takže jediné čo môžete pre váš metabolizmus urobiť, je budovať si štíhle telo s dostatkom svalovej hmoty a udržiavať si ho! Nepoužívajte váš metabolizmus ako výhovorku prečo nemôžete schudnúť, keď ste starší.  Môžete vyzerať neuveriteľne dobre aj v staršom veku, stačí správne jesť a udržiavať si svalovú hmotu. Ako sa budete v starobe cítiť je len a len vo vašich rukách!

Pravda: Aj v staršom veku môžme vyzerať skvelo, nemôžme však zabúdať na neustále udržovanie množstva svalov v tele.

Barbora
Barbora
Moje meno je Barbora Gamanová. Riadim sa heslom: Meníme životy k lepšiemu. RÝCHLO - ĽAHKO - EFEKTÍVNE. Prečítaj si o mne celý príbeh!
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.