Kedy a ako začať športovať?

Začať so športom alebo aktívnym pohybom je naozaj možné v každom veku. Dôležité je len vybrať ten správny druh pohybu.

  • Kto sa veľmi dlho nehýbal a zrazu by zaradil ťažký fyzický tréning, tak by si naozaj mohol ublížiť. Vždy musí platiť, že aktivita musí byť pestrá, pričom jednostrannosť a nadmernosť škodí. Ak si neviete vybrať pohybovú aktivitu pre seba alebo pre svoje deti, môžete zájsť za odborníkom, ktorý vám aktivitu zvolí priamo na mieru. No teraz si prezradíme zopár tipov ako vlastne pohyb zaradiť do života v jednotlivých vekových kategóriách:

Aký šport vybrať pre batoľatá a deti

U detí je vhodné budovať kladný vzťah najskôr hrou a neskôr vhodne zvoleným druhom športu. Dobre zvolenou pomôckou pri cvičení s malými deťmi je fitlopta, ktorá zaujatím jednoduchej polohy dieťatka na lopte posilňuje svaly celého tela a trénuje rovnováhu. Vhodne zvolené cviky pomáhajú aj pri vývoji šliach, svalov, kĺbov, pričom sa zlepšuje koordinácia pohybov dieťatka a aj jeho motorika.

Väčšie deti si už môžu aj sami povedať, o čo by mali záujem. Možností je veľa, avšak ak bude vaše dieťa vidieť vás, ako trávite svoj voľný čas iba vysedávaním na gauči, určite si samo nevybuduje kladný vzťah k pohybu!! Preto je veľmi dôležité, ak mu pôjdete príkladom, prípadne mu už aj môžete vysvetliť, prečo je pohyb dôležitý a na základe týchto skutočností následne spolu vyberiete aktivitu, o ktorú bude mať vaše dieťa naozaj záujem.

Cvičenie tínedžerov

Hormonálne zmeny, spôsobené pubertou a nedostatkom pohybu, väčšinou vyústia do obezity. Dievčatá preto začnú držať rôzne diéty a behať do úmoru a chlapci zdvíhať ťažké závažia v posilňovni a užívať rôzne výživové doplnky. To je však veľká chyba!

Náhle obmedzenie energetického príjmudrastické zvýšenie fyzickej záťaže môže znamenať nedostatok živín pre telo, ktoré sa potrebuje vyvíjať. Preto sa tréning aj zmenu jedálneho lístka oplatí konzultovať s odborníkom. Ako pohybové aktivity sú najvhodnejšie kolektívne športy a ak uprednostňujete cvičenie v posilňovni, tak cvičiť sa dá aj s vlastnou hmotnosťou.

Cvičenie v produktívnom veku

Aké cvičenie si vybrať? Na zvýšenie hladiny dobrého cholesterolu, udržanie či zníženie váhy a zníženie krvného tlaku stačí 30 minút dobrého aeróbneho cvičenia. Pri takejto dávke cvičenia by ste sa mali mierne zadýchať. Treba ju opakovať niekoľkokrát týždenne. Ideálny je beh alebo rýchla chôdza, plávanie, bicyklovanie, aerobik, skákanie cez švihadlo, korčuľovanie alebo aktívnejšie športy ako basketbal či volejbal. Vhodné je, samozrejme, aj cvičenie s činkami v posilňovni 1-1,5 hodiny 3-4 razy týždenne, pričom môžete vždy precvičiť celé telo (t.j. na každú svalovú partiu zaradíte jeden cvik), alebo si rozdelíte svalové partie do jednotlivých dní tak, že za týždeň precvičíte celé telo raz (vtedy odporúčam na každú svalovú partiu po tri cviky).

Cvičenie vo vyššom veku

Aj pre dôchodcov je vhodné cvičenie s činkami, avšak určite to neznamená, že by mali hneď cvičiť so svojimi vnukmi v posilňovni. Mali by si voliť rozumné váhy (stačiť by im mohli aj kilové činky) a vykonávať by mali 10 až 12 opakovaní. Silové cvičenie s činkami má veľmi veľkú výhodu na spevnenie kostí a zvýšenie minerálov v kostnom tkanive. Kvalitnejšie kostné tkanivo je vo vyššom veku menej náchylné na osteoporózu. Taktiež pri vysokom krvnom tlaku a cukrovke majú silové cvičenia priaznivé účinky.

  • Ľudia s cukrovkou, po vážnejšom úraze alebo operácii, prípadne s kĺbovými problémami a chrbticou si myslia, že by sa so športom mali rozlúčiť. To však nie je pravda! Pravidelný pohyb a šport totižto lieči. Treba ho len vedieť správne zaradiť do dennej aktivity a vybrať si vhodný typ.

Začať s pohybom sa dá teda v každom veku, ale vždy treba mať na pamäti, že pomaly ďalej zájdeš a netreba zo začiatku na seba klásť veľké nároky ?

Nevieš ako schudnúť ? Chceš konečne a natrvalo zmeniť svoje telo ? Ja sama som zhodila 43 kíl, viem ako sa cítiš ! čítaj viac… 

Svoj jedálniček na mieru si môžeš objednať tu .

Barbora
Barbora
Moje meno je Barbora Gamanová. Riadim sa heslom: Meníme životy k lepšiemu. RÝCHLO - ĽAHKO - EFEKTÍVNE. Prečítaj si o mne celý príbeh!
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.