Čo je to zdravá strava?

Aj vám sa z času na čas stane, že máte chuť zdravšie žiť, resp. prejsť na zdravú stravu, ktorá dodá vášmu telu dostatočnú výživu? Zdravá výživa – často opakované slovné spojenie a mnohokrát veľmi podceňované. Málokto si však vie vysvetliť, čo presne znamená.

Zdravá strava je taká, ktorá dodáva nášmu telu toľko výživy, koľko potrebuje pre správne fungovanie a priaznivý rozvoj organizmu, či už po fyzickej alebo psychickej stránke. Keď to zhrniem v skratke, tak naše telo okrem iného potrebuje kvalitné bielkoviny, najmä zložené sacharidy, tuky. Taktiež vitamíny, minerály, enzýmy a v neposlednom rade, vlákninu.

Zdravá výživa rozhoduje najmä o našom zdraví – či chorobe. Telesnom, i duševnom. Zdravá strava neznamená len kvalitné “palivo” pre svaly. Znamená aj výživu pre náš mozog a celkový organizmus. Veľa ľudí si stále neuvedomuje, ako zásadne ovplyvňuje náš život kvalita stravy. Zdravá výživa nie je len ďalšie otravné odporúčanie. Prejdenie na racionálnu stravu sa dá rozpoznať už za pár dní. Keď po jedle nie sme konečne oťapení. Nebude nám ťažko. Žiadna nevoľnosť po ťažkých jedlách ani hlad po nedostatočnom jedle. Jednoducho energia na celý deň. ? A to chceme dosiahnuť!

Dobrá správa je, že ak chcete prejsť na zdravú stravu, nebudete si musieť kupovať drahé potraviny (Nebojte sa nebudete musieť jesť iba klíčky, potraviny bez tukov, rôzne náhrady), väčšinou si vystačíte aj s bežne dostupnými potravinami .

Ak chcete zmeniť svoju stravu na zdravšiu, tak to na druhej strane ale znamená, že bude potrebné jesť zdravšie potraviny ako doteraz. Takže ak ste doteraz jedli prevažne nezdravé jedlá (tučné mäso, sladkosti,…), tak zmena bude možno trochu bolieť – ale výsledok bude stáť za to!

Pár tipov, ako vlastne začať?!

  • Jedzte veľmi veľa zeleniny. Varená, surová, všetko dobré.
  • Jedzte najmenej jeden až dva kusy ovocia za deň.
  • Jedzte rôzne druhy orechov a semien. Obsahujú vhodné druhy tukov.
  • Vyberajte si najmä chudšie mäso a ryby.
  • Jedzte najkratšie a najjednoduchšie upravované potraviny. Varte na pare, krátko opekajte, grilujte.
  • Skúste piť len čistú vodu, namiesto sladených nápojov, v ktorých je len zbytočne pridaný cukor.
  • Vyhnite sa chemicky doplneným potravinám, rôznym továrensky vyrobeným výrobkom.

Zrýchlene sa dá povedať – ak je to prírodný produkt, zvyčajne je to vhodné. Ak je to umelo vyrobené, rafinované, viacnásobne upravované tak to býva nevhodné.

Na zváženie – niektoré potraviny sa neoplatí jesť, ani výnimočne?!

Je fakt, že občasná výnimka nám neublíži. Teda našej postave. Je tu však iný problém. Jedenie nezdravých potravín totiž môže niekedy prinášať malé riziko.

Veľa sladkostí býva vyrobených s použitím stuženého tuku. Lacnejšie margaríny neraz obsahujú látky, ktoré sa môžu podieľať na rozvoji rôznych ochorení. Údená klobása obsahuje vysoké množstvo nežiaducich látok z dymu. Tvrdý alkohol nám podráždi pažerák, či žalúdok.

Inými slovami. Že sa práve z jedného kúsku klobásy rozvinie choroba nie je veľmi pravdepodobné. Ale i taká možnosť tu je.  Pretože je dokázané, že niektoré jedlá jednoducho môžu ohroziť naše zdravie. Je dobré vedieť, čo vlastne jedávame, aký účinok na človeka majú jednotlivé pokrmy. Keď to viete, potom sa môžete rozhodnúť, akú mieru rizika na seba vezmete.

Základom zdravej výživy je znalosť

Sladené cereálie svetoznámej značky s mliekom, alebo sladké keksy ktoré sa tvária tak zdravo, až vám to je podozrivé. To je príklad bežných raňajok, ktoré určite nie sú vhodné, pretože väčšina zložiek je vyrobená v továrni, znova a znova upravená, doplnená o cukor (väčšinou ale o jeho horšiu variantu glukózový sirup, či iné lacné svinstvo). Tu už hovoríme skôr o nezdravej strave.

Ak pripravujete šalát, môžete doň dať trocha majonézy a užiť si jej skvelú chuť. Navyše ak je domáca, palec hore. Ale ak si ju dáte k vyprážanému rezňu, zbytočne len navýšite tuky.

Viem, nie je celkom jednoduché zorientovať sa v tom, čo je dobré a čo zlé. Ale oplatí sa vám investovať čas a námahu a naštudovať si to. Obetujte pár nudných večerov. Dobrá kniha o výžive vám dá viac ako nezmyselná telenovela v telke. A aj ked napriek tomu nevieš ako na tu tak sa mrkni na stravovacie plány.

Ste nešťastní z toho, že sa budete musieť vzdať koláčikov a tortičiek? Nie tak úplne! Na internete a na mojom blogu nájdete koláčiky, ktoré sú ZDRAVÉ! Stačí len vymeniť pár ingrediencií a maškrta je na svete. A mnohokrát i oveľa chutnejšia.. ?

Čo dodať? Rozhodnutie je len vo vašich rukách. No verte, že zdravá výživa sa vám oplatí a vaše telo sa vám poďakuje! ?

 

Nevieš ako schudnúť ? Chceš konečne a natrvalo zmeniť svoje telo ? Ja sama som zhodila 43 kíl, viem ako sa cítiš ! čítaj viac… 

Svoj jedálniček na mieru si môžeš objednať tu .

Barbora
Barbora
Moje meno je Barbora Gamanová. Riadim sa heslom: Meníme životy k lepšiemu. RÝCHLO - ĽAHKO - EFEKTÍVNE. Prečítaj si o mne celý príbeh!
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.