Ako sa stal z jedla strašiak ?

Ako sa stal z jedla strašiak?

Stáva sa vám niekedy, že vás trápia výčitky svedomia, keď sa poriadne najete? Alebo máte možno aj strach z jedenia? Z toho, že priberiete a neviete, ako sa toho strachu zbaviť? Netrápte sa. Je to fenomén dnešnej doby a nie ste v tom sami. Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že nie je nič oslobodzujúcejšie, ako sa tohoto strachu zbaviť. A raz a navždy prekonať ten vnútorný nepríjemný hlas, ktorý sa vám prihovára po každom jedle alebo prehrešku. Umenie spočíva však v tom, ako docieliť to, aby sa človek cítil sýty a pritom ešte aj vyzerať výborne. Varujem vás však, že to vyžaduje určitý proces. Niečo treba pochopiť, niečo sa naučiť, a niečo aj spraviť, na úplné oslobodenie sa. Ale stojí to za to. Jedlo je naozaj super.

Takže poďme k záhade. Pri rozhovoroch o stravovaní, mnohokrát po pár otázkach zisťujem, že sa ľudia síce snažia jesť “dobre a zdravo” ale ich celkový príjem potravy na deň je nižší ako pre malé dieťa. Nečudo, že sú unavení, frustrovaní a nevedia, kde robia chybu a ako pokračovať. Prirodzene dúfajú, že keď veľa nezjedia, tak ani nepriberú, respektíve schudnú. Celkom logické? Ale naozaj to takto funguje?

Veľmi rozšírené a veľakrát aj nebezpečné je správanie, keď sa malé množstvo potravy dopĺňa o náročný a dlhotrvajúci tréning, kde už hrozí pretrénovanie a poškodzovanie organizmu. No je toto cesta?

Druhý prípad z praxe je, keď si ľudia nechcú odoprieť jedlo, čo by malo byť správne, avšak zjedia všetko na čo majú chuť a častokrát nezdravo alebo nekontrolovane. Potom však prichádzajú výčitky, ktoré vôbec situáciu nezľahčujú. Tu sa mnohokrát zase kompenzuje nadmerné jedenie a nevhodná strava s prehnane dlhými hodinami tréningu, väčšinou tzv. “kardia”, teda aeróbneho tréningu, ako beh alebo hodiny na trenažéroch. Cieľom je spáliť všetko, čo sme do seba dostali. Veď výdaj má byť vyšší ako príjem a všetko bude ok, nie? Nie tak celkom.

Možno patríte k tým šťastnejším, ktorí tieto problémy nepoznajú alebo ich už prekonali, tak vitajte v klube, a pokračujte v tom, čo robíte. Ale ak je vám je  prečítaný scénar známy, mám dve správy. Zlá správa je, že ani jedna z týchto stratégii NEFUNGUJE!

Dobrá správa je, že sa to dá zmeniť a riešenia sú na dosah ruky. Už to, že čítate tento blog znamená, že si na dobrej ceste, lebo ste sa rozhodli to zmeniť.

 

1. KROK: Uvedomenie

Od prírody sme stvorení tak, že jedlo je naša základná potreba a máme byť zaň vďační, jesť s láskou a vychutnať si každé sústo. Avšak za dodržania určitých podmienok.

Dôležité je si uvedomiť, že naše telo má určite fyziologické procesy, ktoré fungujú ako chemické reakcie a to nepretržite. Aj vtedy, keď o nich nevieme alebo im nerozumieme.

Naše telo potrebuje energiu, ale nie hocijakú. Teda nie je kalória ako kalória, žiada si špecifickú energiu vo forme výživných látok, teda presne definované chemické látky, ktoré vie využiť na potrebné úkony, na správne chemické reakcie v tele. Preto nám mozog dáva ten neustály signál, že CHCEME jesť, aby tieto potreby boli uspokojené. Otázkou je, či je táto potreba naplnená. Dôležitá je kvalita a komplexnosť toho, čo zjeme. Keď v potrave vaše telo neprijme, čo si pýta, jednoducho povedané výživu, tak tento hlad uspokojený nie je a tu nastáva problém!!!

Keď je telo spokojné a prijalo v jedle to čo malo, tak si povie: “super som spokojné”, a počká, kým opäť niečo potrebuje. Signál hladu sa na určitú dobu utíši. Vtedy sa uspokojí tzv. biologický hlad. A takto by to malo fungovať.

2.KROK: Jedlo je vašou pohonnou látkou

Jedlo nie je trest alebo odmena či útecha! Potrava je úžasný nástroj, ktorý by sme sa mali naučiť využívať vo svoj prospech, a v súlade s prírodou. Ovplyvňuje celé naše bytie. To, ako sa cítime, ako fungujeme a dokonca je to aj najlepší liek a prevencia proti chorobám. Ak je jedlo využívané nesprávne, tak nám to dá naše telo adekvátne pocítiť.

Tu opäť môžeme rozlišovať dve odlišné reakcie:

Prvá je, keď je telu odopretá potrava alebo nedostáva dosť. Vtedy sa dostáva automaticky do stresu, že viac nedostane. Tu sa spomaľuje metabolizmus, telo stráca pocit hladu, lebo bol opakovane utlmený. Zavádza režim šetrenia a obmedzuje všetky nepotrebné fyziologické procesy (prvá u žien zlyháva rozmnožovacia sústava a nastávajú hormonálne poruchy), a ešte horšie je, že sa snaží ukladať prijaté látky do tukových zásob, lebo sa chystá na horšie časy. To platí aj pri vynechávaní jedál a pri rôznych striktných a obmedzujúcich diétach. Vtedy nám telo prestáva dôverovať a uloží, čo sa dá. Najviac sa to ukáže hlavne vtedy, keď potom odrazu dostane viac jedla naraz, napr. po ukončení drastických diét. Tu vzniká klasický jojo efekt. Keď ste ich prekonali viac, tak aj cesta spať do normálu, aby vám začalo telo opäť veriť, potrvá dlhšie. Ale práve preto to nevzdávajte, a choď do toho, lebo vhodnejší čas už nebude.

Druhá reakcia je, keď si ste najedli alebo prejedli, ale nesprávnej potravy, ktorú telo nevie spracovať a preto ju uloží. Napriek tomu si pýta viac, postupne dokonca kričí, že je hladné. A tu veľakrát nastáva problém prejedania sa a pocit, že neviete prestať, že sa neviete ovládať.

Mnohokrát je jedlo spojené aj s uspokojovaním a liečením určitých citových boľačiek formou závislostí na určitých potravinách. Ale pamätajte si, to nie je správna forma útechy. Vy predsa teraz už viete, že jete pre iné a omnoho dôležitejšie dôvody.

3. KROK: Všetko je vo vašich rukách

Tak nenechajte veci na náhodu. S každým sústom prijmite to najlepšie, čo v danej chvíli máte k dispozícii. Vytvárajte správne situácie, učte sa, pripravte sa, plánujte a berte to ako svoju zodpovednosť. Nikto iný to za vás nespraví!

4. KROK: Začnite ihneď

A to dodržiavaním základných zásad. Jedzte pravidelne, vyvážene a len to, čo vám prospieva. Keď maškrtku, tak radšej zdravú a v obmedzenom množstve. Hýbte sa, ale nepreháňajte to a cvičte správne. Platí pravidlo kvalita a efektivita nad kvantitou. Sila je len v prítomnom okamihu. V prítomnosti si vytvárate svoju budúcnosť. V tejto oblasti, keď odložíte zodpovednosť na zajtra, vráti sa vám ako bumerang. Ale keď zasejete aspoň malé semienko v podobe jednoduchých krokov každý deň, tak budete žať veľkú žatvu v podobe spokojnosti, dobrého pocitu, úžasnej postavy a neodolateľnosti svojej osoby. A ja verím, že to dokážete! ?

 

  • Nevieš ako schudnúť ? Chceš konečne a natrvalo zmeniť svoje telo ? Ja sama som zhodila 43 kíl, viem ako sa cítiš ! čítaj viac… 
  • Svoj jedálniček na mieru si môžeš objednať tu .

Barbora
Barbora
Moje meno je Barbora Gamanová. Riadim sa heslom: Meníme životy k lepšiemu. RÝCHLO - ĽAHKO - EFEKTÍVNE. Prečítaj si o mne celý príbeh!
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.