Ako prestať s prejedaním ?

Naozaj viete, ako vycítite naozajstný hlad? Prečo sa vlastne prejedáte? Prečo máte stále pocit, že potrebujete do seba niečo dostať? Ach, prečo som zasa zjedol dve balenia pizze a zajedol ich čipsami?

Najčastejšie príčiny prejedania:

 • Stres, nedostatok spánku, hormóny… Prejedanie sa má rôzne dôvody a preto vy musíte prísť na ten svoj. Bez toho sa jednoducho svojej závislosti nezbavíte. Iba prispejete ďalším výčitkám, depresiám a v neposlednom rade – priberaniu.

  Fyzické prejedanie

Keď celý deň telo mučíte vlčím hladom, poprípade „nemáte čas“, pretože máte veľa práce a váš šéf od vás chce toho priveľa alebo len skúšate ďalšiu z nezmyselných diét. Potom nastane to, že keď prídete domov, máte potrebu dohnať dennú dávku kalórií a to hneď dvojnásobne. Stiahnutý žalúdok musí zrazu spracovať veľké množstvo potravy a pokiaľ spočíva najmä v sladkom, tak hladina cukru v krvi vyskakuje do nebies. S posledným hltom si znova  dávate predsavzatie nasledujúci deň nič nevložiť do úst.

Psychické prejedanie

 Duševné oslabenie vašej vôle, ktorá dokáže prerásť až do extrémnych rozmerov. Škola, zamestnanie, vzťahy, peniaze. Zrazu sa vám v hlave premietne množstvo práce, ktoré musíte zvládnuť, všetky problémy, čo na vás číhajú. Namiesto toho aby ste sa racionálne pustili do ich riešenia, tak sa pred nimi schovávate za prázdnymi obalmi od keksíkov. Alebo si len neviete nájsť činnosť, ktorá by vás zamestnala? Však prečo si nepozrieť film s čipsami po ruke?

!!FAKT!!

Základom je s prejedaním skoncovať postupne, nie zo dňa na deň.

Ako s prejedaním úplne prestať?

▫ Vaše telo je zvyknuté na určitý kalorický príjem. Pokiaľ mu z neho zrazu odoberiete niekoľko stoviek kalórií, spustí záchranný alarm a aj napriek tomu, že budete jesť menej, organizmus bude ukladať tukové zásoby na tzv. „horšie časy“. Týmto spôsobom môže nastať nepríjemný jo-jo efekt. Preto s prejedaním:

 • Prestávajte postupne
 • Strážte si pitný režim – hlad je totiž častokrát len prezlečený smäd
 • Skúste jedávať len za stolom bez zbytočných rozptýlení
 • Sústreďte sa na jedlo
 • Každé sústo starostlivo prežúvajte – vnímajte chute, berte vaše jedlo ako gurmánsku ochutnávku

Čo odporúčam?

 1. Nakladajte si na tanier menšie porcie, ak naozaj ešte budete pociťovať hlad, postupne si priložte no nie veľa
 2. Jedzte menšie porcie viackrát denne
 3. Používajte menší tanier – oklamete tým mozog, tým pádom bežná dávka pôsobí ako veľká porcia. Ak máte “kráľovské” taniere, budete priberať. Na malom tanieri je jedna kôpka ryže akurát. Na veľkom sú aj tri málo.
 4. Vymeňte sladkosti za ovocie, zeleninu
 5. Skúšajte nové a zdravé recepty – nakopnú vás na zdravý životný štýl
 6. Snažte sa pripravovať jedlo doma – však nie je nad desiatu, či obed z domu, keď viete, čo presne všetko vaše jedlo obsahuje?! ?
 7. Naplánujte si svoj jedálniček dopredu – ako bonus ušetríte i peniaze a budete kupovať len to, čo skutočne potrebujete ?
 8. Pravidelnosť je alfou-omegou – skúste jesť 3-6 krát denne, každé 2-3 hodiny ? Samozrejme podľa toho, kedy vstávate. Preto si vyskúšajte, ktorý režim je pre vás výhodnejší.

Hlavným princípom skoncovania s týmto zlozvykom je naozaj pevná vôľa. Ak sa snažíte schudnúť, zosumarizujte si dôvody prečo. Majte niečo, čo vám to bude pripomínať stále po ruke. Môže to byť motivačný citát, inšpirujúci obrázok, ktorý vaše nutkanie umlčí jednoduchým: „Nestojí to za to.“

Nedržte drastické diéty. Okrem toho, že vedú k poruchám stravovania, tak škodíte vlastnému zdraviu. V prípade, že vám okolnosti neumožňujú pravidelne sa stravovať, venujte patričnú pozornosť aspoň kvalitným raňajkám. No dôležitá je aj zdravá desiata, za ktorú sa vám telo poďakuje rozloženým prísunom energie, takže v noci nebudete drať kľučku od špajzy. ? Ak aj zhrešíte, nič si nevyčítajte. Odpustite si a skúste to znova. Veď najdôležitejšie je nikdy nestratiť túžbu polepšiť sa. Pamätajte si, prečo to chcete zmeniť! A verte si, že to dokážete!

Nevieš ako schudnúť ? Chceš konečne a natrvalo zmeniť svoje telo ? Ja sama som zhodila 43 kíl, viem ako sa cítiš ! čítaj viac… 

Svoj jedálniček na mieru si môžeš objednať tu .

 

 

Barbora
Barbora
Moje meno je Barbora Gamanová. Riadim sa heslom: Meníme životy k lepšiemu. RÝCHLO - ĽAHKO - EFEKTÍVNE. Prečítaj si o mne celý príbeh!
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.