7 najväčších mýtov o chudnutí

Na začiatku našej spoločnej cesty si spolu vyvrátime 7 (nízkotučných) skutočných mýtov o chudnutí.

Spočiatku som si  – ako zaiste mnoho z Vás – myslela, že ak nebudem jesť = schudnem. Jasné, správne. Toto je jedna veľkáááááá pravda 🙂 No na druhej strane, človek pravdepodobne niekedy opäť začne. To znamená, že náš úbytok kilogramov bude iba krátkodobý a po návrate k pôvodným stravovacím návykom sa prejaví neočakávaný jojo-efekt. Treba mať na pamäti, že čím viac a drastickejšie sa na začiatku našej premeny v stravovaní obmedzíme, tým bude naša snaha priamoúmerne s narastajúcim hladom slabnúť, až napokon to opäť vzdáme. Prestať zo dňa na deň prijímať akékoľvek jedlo je totálna hlúposť, nie je to cesta k trvalému úbytku na váhe. Dosiahneme tým iba to, že naše telo sa zľakne, začne si tvoriť zásoby a prebytočné kilá pôjdu dole ešte ťažšie ako doteraz.

Sama som po pár týždňoch hladovania a víkendového prežierania prejedania sa zistila, že tadiaľto cesta k štíhlosti nevedie – keďže nejesť som vydržala maximálne 5 dní a počas víkendu som zjedla všetko, čo nezjedlo mňa. Moje telo si prijaté kalórie uložilo dvojnásobne – zo strachu, že ďalší týždeň nič nedostane. A tak som sa začala zamýšľať nad ďalším „zaručeným“ spôsobom ako schudnúť: Vynechajte raňajky!

Hmm aký skvelýýýýý nápad J Veď ráno aj tak ešte nebývam hladná… Čo myslíte, fungovalo to? Pocitovo áno, no iba kým som nezjedla obed, olovrant č.1, olovrant č.2, večeru č.1, večeru č.2 a čokoládu na dobrú noc. Veď stačí vynechať iba tie raňajky, nie? 🙂 Vo výsledku som po týždni neraňajkovania mala o dve kilá menej viac. Mylne som očakávala, že ak nebudem raňajkovať, môžem si dopriať čokoľvek, na čo mám chuť a v neobmedzenom množstve.

Následne som vyskúšala aj tretí mýtus, ktorý odporúčajú vo všetkých tých lesklých, ženských magazínoch – nejesť po 17:00 – opäť neúspešne. Vydržala som až dva dni. Aj to iba vďaka 14 hodinovému spánku (od 18:00 do 8:00) v hesle: „radšej spať než žrať jesť“. Nevýhodou bolo, že na tretí deň ma všetky povinnosti, ktorých riešenie som prespala, dobehli a energeticky náročný deň som zavŕšila polnočným nájazdom na chladničku. Ovocie, šunka, nutela, plnená paprika – padlo všetko. Nie, nejesť po 17:00 nie je fungujúcim spôsobom ako získať postavu snov. Jedine v prípade, ak si môžete dovoliť prespať ¾ dňa.

 

Aby som uviedla veci na pravú mieru, hladovať po 17:00 je blbosť, no rovnako hlúpe je natlačiť si žalúdok jedlom tesne pred spánkom. Jednak sa budete v noci prehadzovať, a tým pádom kvalita Vášho spánku klesá, no väčší problém vidím v tom, že si svoje telo vedome zaťažujete. No každý z nás je iný. Niekto je ranné vtáča, iný si rád ráno dlhšie pospí a teda prirodzene prenáša väčšinu svojich denných aktivít do večerných až nočných hodín, kedy prirodzene potrebuje energiu – jedlo. V takýchto prípadoch odporúčam zvoliť niečo nízkokalorické, ľahké. Telo už nepotrebuje extra veľké množstvo energie a kalorický prebytok si pekne krásne uloží do zásob. Na večeru je vhodná kombinácia bielkovín a zeleniny, ovocie iba v malom množstve. Ideálne dve až tri hodiny pred spánkom.

Ďalším fenoménom, ktorému som tiež prepadla bol mýtus s názvom: Light potraviny. Po ich konzumácii som mylne očakávala hmotnostný pokles, nič sa nezmenilo. Teda nie smerom nadol. Cez deň som si dokázala ich množstvo kontrolovať, no večer ma kalorický deficit dobehol. Znížené percento tuku v light potravinách vo mne vyvolávalo klamlivú predstavu, že ich môžem zjesť veľa. Popravde všetko s nápisom light v okolí dvoch kilometrov od mojej (čerstvo) vyprázdnenej chladničky. Napriek zníženému energetickému obsahu sa aj v nich nájdu kalórie, ktoré sa nakoniec započítajú do celkového denného príjmu. Rozdiel je iba vo výslednom momente sýtosti – ten som pri svojej „light“ ére nezažila. A tak som jedla a jedla a jedla… A výsledok? Roztiahnutý žalúdok a ešte vyšší apetít.

Mnoho ľudí sa domnieva, že tuky sú nezdravé a priberá sa z nich. Títo „mnohí ľudia“ majú v podstate pravdu. Tuky sú nezdravé a priberá sa z nich, čo však platí iba pri ich nadmernej konzumácii. Ak pochopíme významu tvrdenia, že náš príjem by sa mal približovať nášmu výdaju (t.j. príjem = výdaj), dvojnásobná kalorická hodnota tukov (v porovnaní s inými prijímanými živinami) nám už nikdy viac nebude spôsobovať vrásky. A ani rast nových tukových vankúšikov.

Dnes budem musieť sklamať aj každého, kto ešte stále verí, že schudnúť sa dá aj bez pohybu. Nehovorím, že je to úplne nemožné. No lenivosťou a pohodlnosťou svoje vysnívané telo určite nezískaš. Chudnúť úpravou stravy môžeš iba do istého momentu. Potom sa proces straty kilogramov spomalí až postupne úplne zastaví. Pravidelný pohyb nie je iba spúšťačom hormónov šťastia. Okrem zlepšenia nálady má výrazný vplyv na zrýchlenie nášho metabolizmu, ktorý súvisí s efektívnejším spaľovaním prijatých kalórií a želaným úbytkom hmotnosti. Tiež som bola spočiatku lenivá a ku akémukoľvek druhu pohybovej aktivity som mala výraznú averziu. Ale časom som pochopila, že bez pohybu svoj cieľ nikdy nedosiahnem. Začala som jednoduchými cvikmi na doma pri obľúbenej hudbe, neskôr ma očaril nočný beh a postupne som sa s radosťou „ničila“ vo fitku. Z môjho premáhania sa stal návyk, ktorý vyústil ku zdravej závislosti. A kilá postupne mizli…

Keď som sa zamýšľala, ktorý z mýtov o chudnutí vyberiem na záver, rozhodla som sa pre môj najobľúbenejší. Uchyľovala som sa k nemu zakaždým, keď ma prepadla slabá chvíľka a chcela som to vzdať. Vždy si predsa treba nájsť vinníka, ktorý by mohol ospravedlniť Vaše zlyhanie. A ja som ho videla v genetike. Často som používala tvrdenie: nadváhu mám dedičnú, aj tak by som neschudla. Aj keby som nezjedla tieto tri balenia extra slaných zemiakových lupienkov… A kola? Ale čo nejaká kola, veď tá bola bez cukru. To sa nepočíta. A umelé sladidlá sú úúúúúúplne neškodné, nie? 🙂

Mýtus č.7 sme si už zadefinovali a aká je teda pravda? Genetický predpoklad byť tučným je iba hlúpou výhovorkou pre lenivých ľudí. Áno, kilá pôjdu dole o niečo ťažšie, no nič nie je nemožné. Ak je Vaše odhodlanie skutočné a štíhla postava je Vaším snom, zvládnete to. Veď genetický predpoklad na tlsté stehná a veľký zadok je vždy lepším ako genetický predpoklad na rakovinu, nie? 🙂

Barbora
Barbora
Moje meno je Barbora Gamanová. Riadim sa heslom: Meníme životy k lepšiemu. RÝCHLO - ĽAHKO - EFEKTÍVNE. Prečítaj si o mne celý príbeh!
Komentáre
  1. Institut zdravého života Welko píše:

    Skvělý článek, Barbi 🙂 – a uvěřitelný, protože je podložený vlastní zkušeností. Není nad vlastní zkušenost obohacenou navíc teoretickými znalostmi. Palec nahoru!

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.