Aké potraviny odvodňujú naše telo?
Všetkého veľa škodí, to vieme všetci. Aj keď vám zo všetkých strán kážu, že treba piť veľa vody, aj tu sa treba zastaviť a zamyslieť nad tou správnou mierou. Veľmi jednoducho sa môže stať, že sa vám v organizme začne prebytočná voda ukladať a pocítite to nielen na hmotnosti, ale aj v podobe rôznych opuchov.
Či už ide o oči, tvár alebo nohy a členky. Obličky totiž prílišný “nával” vody nezvládajú a do tkanív sa ukladá soľ, ktorá vodu v tele zadržuje.
Čo spôsobuje nadmerné zadržiavanie vody v tele?
- Dehydratácia – ak nie je vaše telo dostatočne hydratované, telo začne zadržiavať vodu, následkom čoho sú opuchy rúk, lýtok, členkov a chodidiel. Na predchádzanie dehydratácie sa uistite, že pijete dostatočné množstvo čistej nebublinkovej vody a obmedzte tiež príjem kávy a sladených limonád.
- Nadmerný príjem soli – edémy sa často vyskytujú vtedy, keď telo začína využívať nahromadené rezervy vody. K tomu dochádza zvyčajne v prípadoch, ak nadmerne konzumujete potraviny bohaté na sodík, respektíve soľ, preto kontrolujte jej príjem vo vašom jedálničku . To je najlepšie robiť tak, ak budete jesť nespracované potraviny (neobsahujúce soľ) a soliť si budete sami morskou alebo Himalájskou soľou.
- 3. Nedostatok vitamínu B6 (niacín) – uvedený vitamín je kľúčový pre množstvo dôležitých telesných procesov, ktoré udržujú rovnováhu tekutín v tele. Jeho nedostatok potom spôsobuje opuchy. Ide o vitamín rozpustný vo vode, ktorý môžete prijímať vo forme doplnkov stravy alebo v potrave ako je – kuracie mäso, banány, tuniak, zemiaky, sušené ovocie, pistácie, chudé hovädzie mäso a slnečnicové semienka.
- 4. Nadmerná konzumácia spracovaných potravín – ako som už uviedla vyššie, spracované potraviny sú bohaté na soľ a množstvo ďalších toxických aditív, ktoré nadmerne zaťažujú pečeň a obličky, čím zvyšujú riziko opuchov.
- Nedostatok horčíka – nízke hladiny horčíka v tele spomaľujú vitálne funkcie viacerých dôležitých orgánov a vyvolávajú opuchy. Pre doplnenie horčíkaužívajte doplnky stravy a tiež potraviny ako špenát, celé zrnoviny, orechy, tmavú čokoládu (kakao) a avokádo.
- Nedostatok draslíka – draslík je extrémne dôležitý, no často zanedbávaný minerál, ktorý je nepostrádateľný pre správnu funkciu buniek, tkanív a celých orgánov. Hrá tiež významnú úlohu pri udržiavaní hladiny tekutín v tele. Jeho nízke hladiny vedú k zadržiavaniu vody, priberaniu a svalovým kŕčom. Zvýšený príjem draslíka vytláča z buniek sodík,čím sa zvráti proces tvorby opuchov. Z potravín nájdete draslík prevažne v žltom a červenom melóne, zemiakoch a banánoch.
Aké potraviny tieto príznaky zmierňujú?
Koreňová zelenina
Pezržlen, zeler, mrkva, biela reďkovka, šalotka, chren, zeler, uhorka
Ovos alebo jačmeň vedia byť pri odvodňovaní veľmi užitoční
Praslička, brezové listy, skorocel, žihľava, lopúchový koreň – široký výber byliniek, ktoré vďaka svojej močopudnosti odstránia prebytočnú vodu v tele
Táto zelenina obsahuje saponíny a fruktanty, ktoré prirodzeným spôsobom pomáhajú organizmu odvodniť bez straty dôležitých solí v tele. Okrem toho obsahuje veľmi dôležité minerálne soli ako draslík
V predajniach so zdravou výživou nájdete napríklad riasu Kombu, ktorá má schopnosť odstraňovať a rozpúšťať usadeniny tukov a hlienov, ktoré vznikajú pri prílišnom konzumovaní živočíšnej stravy. Zbaví vaše telo i ťažkých kovov a upraví hormonálnu činnosť.
Na záver by som doplnila, že pri opuchoch je dôležitý i pohyb a pravidelné cvičenie, ktoré dokáže príznaky zmierniť, či im predísť. Pohyb funguje na spomalený metabolizmus či prílišné zadržiavanie vody ako katalyzátor. Pomáha zrýchľovať látkovú výmenu a vylučovanie tekutín.
Výborným doplnkom odvodňovacej fázy je i masáž, predovšetkým lymfatická, ktorá pozitívne ovplyvňuje prúdenie tekutín v tele. Snažte sa taktiež o pravidelný spánkový režim, ktorý má tiež pozitívny vplyv na odvodnenie organizmu.