Sladký život je krásny, nie však s rafinovaným cukrom !

 

Našim jedlám, rannej káve alebo čaju, resp. našim koláčom a zákuskom cukor ako sacharid, dodáva sladkú príchuť. Takmer neexistuje deň, počas ktorého by sme ho nepoužili, resp. by sa nedostal do nášho organizmu. Nielen my ho môžeme pridávať do našich jedál, veď existuje množstvo jeho základných typov (glukóza, fruktóza, laktóza, maltóza), ktoré sú prítomné v potravinách v prírodnej forme. Jednotlivé potraviny a jedlá obsahujú pridaný cukor vo veľkom množstve (sladené nápoje, keksy, sladkosti).

Cukor sa získava z cukrovej repy alebo z cukrovej trstiny, rovnakým spôsobom. Počas tohto procesu ho ale zbavujú nielen nečistôt, ale aj organických látok. Výsledkom ďalších očisťujúcich a rafinovacích procesov sa z neho stáva sirup, potom ho kryštalizujú, osušia ho a kryštálový cukor je hotový, z ktorého bude následne práškový cukor. Sú to ale prázdne a nehodnotné kalórie, pretože v tejto forme nemajú pre náš organizmus žiadny pozitívny účinok.

Len čo sa dostane do úst, začne svoju zničujúcu činnosť. V ústach prispieva ku vzniku zubného kazu, lebo v prostredí s nedostatkom vzduchu, kde sú prítomné aj rôzne baktérie, sa cukor dokáže kvasiť. Počas tohto procesu sa zubná sklovina nezvratne poškodzuje. Toto poškodenie samozrejme nezapríčiňuje len samotná konzumácia cukru, vznik zubného kazu totiž ovplyvňujú aj ďalšie faktory.

cukor-2Samotný cukor nedodáva nášmu organizmu žiadne užitočné vitamíny, ani minerálne látky. Jeho konzumácia síce dočasne potláča hlad, nedodali sme však nášmu organizmu žiadne užitočné živiny, preto možno povedať, že náš organizmus hladuje. Aby sme cukor mohli stráviť, čiže k jeho spracovaniu je potrebný vitamín B1, preto konzumácia nadmerného množstva cukru môže viesť k nedostatku vitamínov. Vitamín B1 je dôležity preto, lebo zlepšuje myseľ a koncentráciu a ovplyvňuje správnu funkciu nervovej sústavy. Jeho nedostatok môže viesť k únave, nespavosti, k oslabeniu svalstva, zápalu nervov, k depresii, k problémom črevnej sústavy a k vzniku edémov. Preto sa odporúča, že ak sa nedokážeme zbaviť zlozvyku prejedania sa sladkosťami, mali by sme si dopriať ihneď nejakú surovinu bohatú na vitamín B1 (napr. pšeničné klíčky, pšeničné otruby, šošovica, orechy, arašidy, tekvicové semienka, druhy celozrnnej múky).

Výsledkom nadmernej konzumácie rafinovaných sacharidov môže byť neustále zvyšovanie sa telesnej hmotnosti, čo môže viesť až k obezite. Obezita a konzumácia nadmerného množstva cukru sú rizikovým faktorom pri vzniku cukrovky. Dlhodobá konzumácia nadmerného množstva cukru zaťažuje pankreas, ktorý vytvára inzulín, aby po jedle udržal hladinu cukru v krvi v norme. Počas neustáleho zaťažovania sa alenpankreas unaví, preto už nedokáže vyprodukovať dostatočné množstvo inzulínu. Spočiatku sa zníži schopnosť laktózovej tolerancie, čo neskôr môže spôsobiť cukrovku. Glukóza, ktorá sa dostáva náhle do krvi, môže oslabiť aj imunitný systém. Popri tukoch aj nadmerná konzumácia cukru môže zapríčiniť rôzne druhy srdcovo – cievnych chorôb, ako sú koronárna choroba srdca a artérioskleróza. Pri koronárnej chorobe srdca sa zvyšuje aj hladina tuku a cukru v krvi, čiže sú pravdepodobne na vine spoločne.

Konzumácia nadmerného množstva rafinovaných sacharidov má nepriaznivý vplyv aj na trávenie. Ak sa dostáva do žalúdka veľké množstvo cukru, je veľká pravdepodobnosť, že sa začne proces kvasenia, a to je vysvetlením toho, že pri konzumácii veľkého množstva jedla, sa cítime často unavení. Z jedál totiž je potrebné vylúčiť toxíny, a na to treba veľa energie. Proces kvasenia zaťažuje aj vylučovací systém a znižuje schopnosť sústrediť sa.

Napriek tomu, že škodlivý účinok cukru na náš organizmus je dokázaný, nemôžeme si jednoznačne myslieť a tvrdiť, že na vine vzniku chorôb je jednoznačne cukor. Veď je známe množstvo prípadov, keď je prítomný nie ako príčina, ale chorobu komplikuje a zhoršuje.

Odporúča sa a oplatí sa ho vylúčiť z nášho jedálnička a sladkú príchuť nahrádzať prírodnými sladidlami alebo sladidlami na náhradu cukru. Je dôležité, aby sme na sladenie našich jedál nepoužívali žiaden druh rafinovaného cukru. Na uhasenie smädu si zvoľme pitnú vodu z vodovodu, minerálnu vodu, nesýtenú minerálnu vodu, čaj bez cukru, podomácky vyrobenú limonádu, zeleninovú alebo ovocnú šťavu.

Barbora
Barbora
Moje meno je Barbora Gamanová. Riadim sa heslom: Meníme životy k lepšiemu. RÝCHLO - ĽAHKO - EFEKTÍVNE. Prečítaj si o mne celý príbeh!
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.